İnternetten Kartlı Ödemeler 13,5 Milyar TL’ye Ulaştı

İnternetten Kartlı Ödemeler 13,5 Milyar TL’ye Ulaştı

Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) verilerine göre, kasım ayında banka kartları ve kredi kartları ile internetten yapılan ödemeler, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47’lik artışla 13,5 milyar TL’ye ulaştı.

BKM, banka ve kredi kartlarıyla ilgili yine çok çarpıcı veriler paylaştı. Buna göre, sadece kasım ayı içerisinde 72 milyar TL’lik kartlı ödeme yapıldı. Söz konusu tutarın 63 milyar TL’si kredi kartlarıyla, 8,7 milyar TL’si de banka kartlarıyla ödendi. 

BKM’nin verilerine göre, banka kartlarıyla yapılan ödemeler geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 35 artarken, kredi kartlarıyla yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 20 olarak gerçekleşti.

Raporda, kasım ayında 13,5 milyar TL tutarında internetten kartlı ödeme yapıldığı görülüyor. Bu da, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 47’lik bir artışa işaret ediyor. Geçen yılın aynı döneminde toplam kartlı ödemelerin yüzde 15’ini oluşturan internetten kartlı ödemeler, Kasım 2018’de ise yüzde 18’in üzerine çıkarak rekor kırdı.

İnternetten En Fazla Kartlı Ödeme Yapılan Sektörler

BKM’nin verilerine göre, internetten en fazla kartlı ödeme artışı görülen sektör yüzde 156 (350 milyon TL) ile sağlık ürünleri/kozmetik oldu. Giyim ve aksesuar geçtiğimiz yıla göre yüzde 113 artışla 1,21 milyar TL’ye yükselirken, gıda harcamaları ise yüzde 66 artışla 85 milyon TL’ye ulaştı. 984 milyon TL ve yüzde 55 artışla seyahat acenteleri ve 232 milyon TL ve yüzde 50 artışla mobilya ve dekorasyon sektörü ise internetten en fazla kartlı ödeme artışı görülen diğer sektörler arasında yer aldı.

BKM'nin açıkladığı son verilere göre, ülkemizde kayıtlı olarak 65,9 milyon kredi kartı ve 144,5 milyon adet banka kartı bulunuyor.