iPhone 6'nın Şarjı Çabuk Bitiyor!

iPhone 6'nın Şarjı Çabuk Bitiyor!

9 Eylül'de tanıtılan ve geçtiğimiz günlerde satışa sunulan iPhone 6 hakkında olumsuz haberler gelmeye başladı. Apple'ın büyük beklentilerle piyasaya sunduğu iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'lar şirkete büyük satış rakamları kazandırdı fakat cihazlar hakkında yavaş yavaş kullanıcı şikâyetleri de artmaya başladı.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus teknik özellikleri açısından diğer modellerine oranla pek farklılık taşımıyor. iPhone 6'ların işlemcisinde hafif bir yükseltme yapmakla yetinen Apple, diğer özelliklerini neredeyse aynı bıraktı diyebiliriz. Çok farklı olacağı düşünülen ve rakiplerinin gözünü korkutan iPhone 6, tanıtımda sonra telefon şirketlerinin gönüllerini rahatlattı. Performans konusunda pek fazla değişiklik olmamasına rağmen hala iyi hızlara ulaşan cihaz bu başarısını batarya‘da gösterememiş. Apple'ın dünyada büyük yankı uyandıran iPhone 6'sının bataryası aşağıdaki grafiğe baktığımızda rakiplerine oranla son sırada yer alıyor.

Phone Arena adlı internet sitesi çok satan cihazlarla birlikte şarj testi yapmış ve hangisinin daha uzun süre dayandığını gösteren bir grafik hazırlamış. Bu grafiğe baktığımız zaman Apple'ın son sıraları çok sevdiğini görebiliyoruz. Sony ve Huawei üst sıralarda yer alırken, Apple’ın yanında Lg'de oldukça aşağılarda kalmış. Test yapılan cihazlar arasında en uzun batarya performansı sunan Sony Xperia Z3 oldu. 9.29 sürelik uzunluğunda şarj ömrü sunan telefon birinciliği çekerken telefon piyasasına farklı bir bakış kazandıran Huawei Ascend Mate 7 ortalama 9.03 süresinde pil ömrüyle 2. sıraya yerleşiyor. Tabloda en son tanıtılan cihazlardan iPhone 6 Plus 6.32 sürelik şarj dayanıklılığı sunarken iPhone 6, ortalama 5 saat şarj ömrüyle sonlarda sürünüyor. Tabloda Apple'ın eski telefonu iPhone 5S'te yer alıyor ve onunda şarj performansı oldukça kötü. Bu tablodan sonra Apple’ın tasarım değiştirmek yerine şarj sorunu çözmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Şarj sürelerini ayrıntılı öğrenmek isterseniz aşağıdaki resme bakabilirsiniz.

iPhone'larınızı Daha Hızlı Şarj Etmenin Yolları

Apple iPhone 6'ya Acımasızca Davrandılar

YORUMLAR