iPhone 6s Plus'ta Bulunup iPhone 6s'te Bulunmayan Kamera Özelliği

iPhone 6s Plus'ta Bulunup iPhone 6s'te Bulunmayan Kamera Özelliği

Apple WWDC 2015'te anlatılan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus cihazların kameraları aslında aynı değil. İşte Apple'ın anlatmadığı fark.

Aynı kamera özelliklerine sahip oldukları söylenen Apple iPhone 6s serisinin kameralarının aynı olmadığı ortaya çıktı. WWDC 2015'te Apple bu farktan kullanıcısına hiç bahsetmemişti.

İmaj stabilizasyonu özelliği (Optik Görüntü stabilizatörü) hem iPhone 6s, hem de iPhone 6s Plus'ta var ancak bu özellik videoda kullanılmak istenirse iPhone 6s Plus'ta kullanılabiliyor. Kamera için kullanılabilen görüntü sabitleme özelliği sadece fotoğraflar için her iki cihazda kullanıyor. Video söz konusu olduğunda iPhone 6s üzerinde bu stabilizasyon özelliği çalışmıyor, ancak iPhone 6s Plus bu özellikten faydalanabiliyor.

OIS adı verilen bu sistem aslında Apple ait bir buluş değil. OIS tüm DLSR fotoğraf makinelerinde var ve el titremesini, yukarı, aşağı, sola, sağa olmak üzere kullanıldığı cihazın dört yönde hareketini dengeleyen bir sensör düzeneği. Optik Görüntü stabilizatörü özellikle, nesneden uzakta zoom özelliğini kullanarak fotoğraf çekerken etkili oluyor.

Ancak bu özellikten iPhone 6s sahipleri video çekerken yararlanamayacaklar. Bu özellik sadece iPhone 6s Plus için kullanılabilecek. iSight kamera, 12 megapiksel çözünürlükte muhteşem fotoğraflar çekiyor. Çünkü Apple, "bu özellik bu cihazda var ama bu cihaza koymadık" gibi bir pazarlama dili hiç bir zaman kullanmıyor. Gelebilecek sorulara kapı aralamıyor. 

iPhone 6 ve iPhone 6S Karşılaştırması

iPhone 6S'in 12 MP'lik Kamerası Doğrulandı

YORUMLAR