iPhone 7 ve 7 Plus'ta Mikrofon Sorunu

Geçtiğimiz gün Apple'ın yetkili servislere ulaştırdığı bir belgede iPhone'lardaki mikrofon sorunundan bahsedildi. Özellikle iPhone 7 serisinde görülen bu sorunda, telefon görüşmeleri sırasında etkilenen müşterilerin gri renkli hoparlör düğmesiyle karşılaşabilecekleri söyleniyor.

Bugüne kadar iPhone 7 ve 7 Plus kullanıcıları tarafından yetkili servislere verilen telefonların büyük çoğunluğunda mikrofon veya hoparlör sorunu gözlemlenmişti. Bu sorunu büyük bir problem haline getiren Apple ise yetkili servislere bilgilendirici nitelikte bir belge ulaştırdı. Cihazların normal aramalar veya FaceTime görüntülü aramalarda karşı tarafa ses gönderememesi gibi bir durum söz konusuyken, şirketin bu konuda bir çözüm yolu bulunuyor. 

Apple'ın sunduğu çözümde, iPhone'a bağlı Bluetooth kulaklıklarının ya da bağlı diğer ses aksesuarlarının bağlantısını kesilmesi isteniyor. Harici ses araçlarıyla bağlantı kesildikten sonra ses tanılama işlemine başlanılması gerekiyor. Bu işlem sırasında eğer iPhone'da "aygıt dock tespit edemedi" veya "aksesuar desteklenmiyor" uyarısı geliyorsa, bu telefon için onarım yapılması gerektiği dile getiriliyor. Ayrıca cihazın garantisi bitmişse Apple servislerinin belirli bir ücret istediğini de belirtmek gerekiyor.

Şimdilik yaygın bir sorun olmayan sorunun zamanla birçok iPhone 7 ve 7 Plus kullanıcısının başını ağrıtacağı düşünülüyor. Özellikle iOS 11.3 güncellemesiyle ortaya çıkan mikrofon probleminin herkesle paylaşılmadığını da hatırlatmakta fayda var. Bakalım Apple bu donanım sorununu yazılım ile çözebilecek mi, yoksa büyük bir iPhone 7 mikrofon faciasıyla karşı karşıya kalınacak, zamanla göreceğiz.