iPhone 8, Fiyatıyla Sevenlerini Üzecek

iPhone 8, Fiyatıyla Sevenlerini Üzecek

Son 10 yılın en iyi iPhone’u, 12 Eylül tarihinde Apple Park’ta gerçekleşecek olan görkemli bir törenle gün yüzüne çıkacak. iPhone 8 hakkında şu ana kadar edindiğimiz bilgiler oldukça heyecanlandırdı. Peki, fiyatı içinde aynı şeyi söyleyebilir miyiz? Net bir şekilde söyleyebilirim ki; heyecandan çok, üzeceğini düşünüyorum.

Yeni iPhone’un başlangıç fiyatı 1.000 ila 1.200 dolar arasında olacak. Bu da iPhone 7 fiyatından tam iki kat daha yüksek olacağı anlamına geliyor. iPhone 7 şu anda 650 dolar fiyat etiketine sahip.

Fakat şaşırtıcı olan, Apple’ın artan fiyatlarda yalnız olmadığı. Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy Note 8 de 930 dolar fiyatla piyasaya çıktı. Bu fiyat artışlarında neredeyse sıfır çerçeveye sahip OLED ekranlar, kızılötesi sensörler ve yüz tanıma teknolojileri etkili oldu. En azından Apple’ın yaptığı açıklamalar o yönde.

2007 tarihinde 500 dolardan satışa sunulan iPhone’nun, o dönemde dahi maliyetinden şikayet eden birçok kişi vardı. Bu nedenle iPhone 8’in fiyat etiketi büyük bir tepkiyle karşılaşabilir.

Bilmeyenler için belirtelim. iPhone’lar ilk çıktığı 2007 yılından bu yana, AT & T, Verizon ve T-Mobile gibi telekomünikasyon şirketleri tarafından sağlanan sübvansiyonlarla satılıyor. Anlaşma gereği, müşteriler belli bir telekomünikasyon şirketiyle iki yıllık bir sözleşme imzalıyor. İki yılık taahhüt karşılığı da şirket, iPhone fiyatının yarısından fazlasını karşılıyor.

Bu sübvansiyonlu fiyatlandırma şemasının mucidi Steve Jobs’tu. Jobs tarafından akıllı telefonların yaygınlaşması adına başlatılan bu pazarlama taktiği, iPhone 8 ile birlikte sekteye uğrayabilir.

Verizon şirketi, müşterilerine yönelik telefon sübvansiyonlarını sona erdirme kararı aldı. T-Mobile da benzer bir değişiklik yaptığını açıklayarak, müşterilerinden iPhone’un tam fiyatını ödemelerini istiyor. Bu durum geçmişte sadece 200 dolara alınabilen iPhone’un sonunu getirebilir. Yeni iPhone fiyatının Macbook Air fiyatına denk gelmesi aslında her şeyi açıklıyor.

iPhone 8’in şimdiye kadar ki en iyi iPhone modeli olacağını net bir şekilde söyleyebiliriz. Ancak fiyat performansı Apple kullanıcılarını ne derece mutlu edecek emin değiliz.

iPhone 8 (iPhone Edition ya da iPhone X de olabilir) 12 Eylül’de Apple Park’ta gerçekleşecek olan lansmanda tanıtılacak.

iPhone 8'in Fiyatı Tekrardan Doğrulandı

Apple, iPhone 8’e ‘'iPhone X’' İsmini Verebilir

iPhone 8’in SIM Bölmesi Yeni Renkleriyle Görüntülendi

YORUMLAR