iPhone 8, İkinci El iPhone Pazarını Hareketlendirdi

iPhone 8, İkinci El iPhone Pazarını Hareketlendirdi

Artık iPhone 8'in çıkış yapmasına az bir zaman kaldı. Ancak son haftalarda hem bayramın hem de okulların etkisiyle beraber ikinci el telefon pazarında hareketlilik görülmeye başlandı. Pek çok kişi, iPhone 7'sini satarak yeni çıkacak iPhone modeline yönelmek istiyor.

Özellikle iPhone modellerinde hareketlilik olduğunu söyleyen esnaf, iPhone’nun sadece 6 serisini ve üstünü bulmanın mümkün olduğunu da ifade ediyor. 2014 yılında tanıtılan iPhone 6'nın bile hala çok fazla aktif satışı olduğu söylenirken, iPhone 6‘nın ikinci el piyasa değeri alış fiyatı 1300 TL satış fiyatı ise 1500 TL seviyesinde. Daha üst model olan iPhone 7'nin ikinci el piyasa değeri ise, alış fiyatı 2200 TL satış fiyatı 2400 TL olarak belirlenmiş durumda. 

Bir telefon dükkanının sahip olan Cem Tente yaptığı açıklamada, “İkinci el telefon piyasası son günlerde çok hareketlendi. Vatandaşın ekmek alacak parası yok ama cebinde bir iPhone var. Bence toplum olarak gösterişe meraklı olduğumuzdan böyleyiz" sözlerini sarf etti.

Ayrıca Çin ve Vietnam’dan gelen telefonlara uygulanan gümrük tarifeleri yüzünden garantili olarak satılan iPhone satışlarında düşüş yaşandı. Bu konuda dükkan sahibi, “Vatandaş sıfır telefon almak istiyor ama şu an elimizde istedikleri şekilde sıfır telefon çok az, müşteri istediğini bulamayınca pazardaki diğer esnafa gidiyor ve ondan satın alıyor. Bu durumdan dolayıda bizim işlerimiz çok düştü” dedi.

İkinci El Telefon Fiyatları Aldı Başını Gidiyor!

Kripto Para Piyasasındaki Düşüş İkinci El Ekran Kartı Piyasasını Canlandırmaya Başladı

YORUMLAR