iPhone X'daki Bu Hata Ücretsiz Değişime Neden Oluyor

Geçtiğimiz yıl kullanıcılara tanıtılan ve Face ID özelliğiyle büyük dikkat toplayan iPhone X'un birçok üretiminde Face ID özelliği çalışmıyor. Şirket tarafından donanımsal bir sorun olarak algılanan bu durum eğer çözülemezse, telefonlar garanti kapsamında değiştirilecek.

Son zamanlarda artan Face ID şikayetleri üzerine Apple, bu konuya el attı. Teknik servislerine Face ID problemi üzerine bilgi gönderen Apple, yetkili servis personeline bu sorunu çözebileceği yöntemleri dile getiriyor. Eğer tüm bu işlemler sonucunda Face ID açılmazsa, telefonun ücretsiz değişimi için gerekli işlemler başlıyor.

Face ID sorununa karşı ilk olarak ön kamerayı test eden teknik servis, bu kamerada oluşabilecek yazılımsal veya donanımsal hataları gözlemliyor. Donanımsal olarak bulunan hatadan dolayı kullanıcı Face ID tarafından algılanamıyor ve bu sebepten dolayı da kilidi açamıyorsunuz. Bu sorunu ücretsiz halleden teknik servis, birkaç gün içerisinde telefonu teslim edebiliyor. Ancak telefon tamir edilemezse, değişim yapılıyor.

Bildiğiniz üzere iPhone X'dan sonra yüz tanıma kilidi bir hayli popüler olmuştu. Ancak dünyanın dört bir yanında patlak veren Face ID'nin rakip modellerle yarışması da tartışma konusu oldu. Konu hakkında Apple tarafından bir açıklama gelmezken ücretsiz telefon değişim işlemi kullanıcıları sevindirmeyi başardı.