iPhone XR, Satışlarda iPhone XS ve XS Max’i Geride Bıraktı

iPhone XR, Satışlarda iPhone XS ve XS Max’i Geride Bıraktı

Apple’ın eylül ayında tanıttığı üç yeni iPhone modelinden en uygun fiyatlısı olan iPhone XR, birim satışlarında iPhone XS ve XS Max’i geride bırakmayı başardı.

Apple’ın ürün pazarlama alanındaki başkan yardımcısı Greg Joswiak, çarşamba günü CNET  ile yaptığı röportajda, iPhone XR’ın piyasaya çıktığı günden bu yana en popüler iPhone modeli olduğunu söyledi.

Cupertinolu teknoloji devi, eylül ayının ortalarında gerçekleştirdiği etkinlikte, iPhone XR, iPhone XS ve iPhone XS Max olmak üzere üç farklı model tanıtmıştı. 21 Eylül'de 999 dolarlık iPhone XS ve 1.099 dolarlık iPhone XS Max'i satışa çıkaran Apple, 26 Ekim’de ise 749 dolar fiyat etiketine sahip iPhone XR’ı kullanıcıların beğenise sunmuştu.

Apple, 2018’in üçüncü çeyreğinde gelirlerini artırmayı başarsa da, yeni iPhone’ların beklenen ilgiyi görmediği açıkça ifade edilmişti. Keza Apple CEO’su Tim Cook, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik sıkıntılar sebebiyle yıl sonu satış hedeflerinin altında kalacaklarını itiraf etmişti.

iPhone satışlarıyla ilgili ardı ardına gelen kötü haberlerin ardından değeri 1 trilyon doların altına düşen Apple, bundan sonra iPhone, iPad veya Mac’in birim satışlarıyla ilgili bilgilerin paylaşılmayacağını açıklayarak yatırımcıları daha da tedirgin etmişti.

Bu haftanın başında ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin'de üretilen iPhone gibi akıllı telefonlara ve dizüstü bilgisayarlara yüzde 10 ek gümrük vergisi getirilebileceğini söylemesinin ardından Apple hisseleri yeniden düşüş trendine girmişti.