İran, Facebook ve Twitter’ın Ardından Instagram’ı da Yasaklıyor

İran, Facebook ve Twitter’ın Ardından Instagram’ı da Yasaklıyor

Facebook çatısı altında faaliyet gösteren popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, İran’da yasaklanma tehlikesiyle karşı karşıya.

İran’da Facebook ve Twitter gibi sosyal medya uygulamalarının kullanımı uzun bir süredir yasak. Tahran yönetimi son olarak, Aralık 2017’de ekonomik sorunlar nedeniyle başlayan protestoların yayılmasını engellemek için Telegram’ı kapatmıştı. 

Rusya merkezli anlık mesajlaşma uygulaması, ülkedeki internet kullanıcılarının yüzde 55 ile en çok kullandıkları platformdu. İkinci sırada ise yüzde 23 ile Instagram geliyor. Facebook’a ait olan platformun da yakın zamanda erişime kapatılacağı iddia edildi.

Instagram iran

İran Başsavcı Yardımcısı Cevad Cavidniya tarafından aktarılan bilgilere göre, Instagram için akıllı filtreleme yoluyla kısıtlama getirilmesinin planlandığını, ancak bu tarz bir uygulamanın yüksek maliyete neden olacağı için rafa kalktığını söyledi. 

Ülkede en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram’ın tamamen yasaklanabileceğini ifade eden Cavidniya, yasağın ne zaman uygulamaya konulacağına ilişkin bilgi vermedi. Başsavcı Yardımcısına göre bu kararın arkasında, Tahran yönetiminin güvenlik endişeleri yatıyor.

İran’da Instagram’ın kapatılacağına dair söylentiler geçtiğimiz yılın temmuz ayından beri ortalıkta dolaşıyor. O dönemki İran Başsavcı Yardımcısı Muhammed Musaddık, ülkedeki bazı sanatçıların Instagram üzerinden ihtiyaç sahibi kişiler için yardım toplamasının suistimallere yol açması sebebiyle popüler sosyal medya platformunun yasaklanabileceğinden söz etmişti.