İranlı Instagram Fenomenleri Hapse Atılıyor!

İranlı Instagram Fenomenleri Hapse Atılıyor!

İslam karşıtı eylemlerle suçlanan İranlı Instagram fenomenleri kendi ülkelerinde tutsak ediliyor. İran'da basit bir fotoğrafın gönderilmesinin bile faturasını ağır ödeyen insanlar, altı yıla kadar hapisle yargılanıyorlar. 

France 24'ün haberine göre, İran'da fotoğrafını sosyal medya platformu Instagram'a yükleyen 12 kişi, altı yıla varan süreyle cezalandırılıyorlar. İran hükümetinin "Örümcek II" politikası gereği fişlenen insanlar, islam karşıtı eylemlerde bulundukları iddia edilerek bir bakıma avlanıyorlar. 

Hemen burada bir ayrı parantez açıp, biraz geriye gidelim. Associated Press'in Mart ayında yaptığı bir haberde de makyaj sanatçılarından modellere kadar yaklaşık 170 kişi İran'da tutuklanmıştı. Devlet televizyonu ise, yeni alınan bu güvenlik önemlerinin Instagram kullanıcılarını hedeflediğini belirtmişti. 

Konuya dönecek olursak, İran'da bu politika gereği 8 kadın ve 4 erkek, Pazartesi günü beş aydan altı yıla kadar hapis cezasına çarptırıldılar. İran'ın güneybatısındaki Şiraz mahkemesinde yargılanan insanların bir kısmının kimliği bile bilinmiyor. Üstelik hapis cezasından sonra, 2 yıl boyunca hiçbir şekilde ülke dışına da çıkamayacaklar. 

Aylardır İran'da "Örümcek II" politikası kapsamında, ahlaka aykırı olduğu iddia edilen çevirimiçi faaliyetler izleniyor ve insanlar tutuklanıyor. Sadece Kasım ayında hükümetin 7 modellik ajansını "ahlaka aykırı ve kamu düzenini bozduğu" gerekçesiyle kapattığı bildirildi. Devlet makamı ısrarla bu mecrada "islam karşıtı kültürler üretiliyor ve yaygınlaştırılıyor" diyor.

Facebook, Twitter ve YouTube'un engellendiği İran'da Instagram oldukça popüler. Hükümetin sert politikaları ve katı ahlaki kuralları insanlar kesinlikle yansıtmıyorlar. Fakat paylaştıkları bir fotoğraftan bile "islam karşıtı" muamelesi görüp, hapis cezasına çarptırılabiliyorlar.

Bu insanlardan size manşette gördüğünüz Elham Arab'ı örnek göstermek istiyorum. Kendisi mahkeme karşısına çıkıp yargılandı ve hangi sebepten biliyor musunuz? Instagram'da fularlı fotoğraf paylaştı diye...

Umarız bu politika böyle devam etmez ve insanlar özgürce istedikleri fotoğrafları paylaşabilirler.  

Instagram'a Yorumları Devre Dışı Bırakma Özelliği Geliyor

Instagram, Mesajlarınız İzinsiz Kopyalandığında Size Bildirecek

YORUMLAR