İzinsiz Drone Uçuranlar Hapis Cezası Alacak!

İzinsiz Drone Uçuranlar Hapis Cezası Alacak!

Gün geçtikte gökyüzünde daha da fazla sayıda görmeye başladığımız drone'ların uçuşu için yasaklar geliyor. Yeni çıkacak yasalarla birlikte ülkemizde izinsiz yasak uçuranlar 3 yıla kadar hapis cezası alabilir hale geliyor.

"Drone Yasası" adı altında çıkacak olan yeni yasanın çıkma sebebi drone'ların özel yaşama müdehale edebiliyor olması. 100 TL'den başlayıp binlerce TL'ye kadar çıkan türleri bulunan drone'ların kaliteli olanları hem oldukça yükseklere çıkabilir hem de kaliteli video kayıtları yapabiliyor. Aslında olay tam da burada başlıyor. Çünkü kaliteli video çekimleri yapabilen drone'lar ile yüksek apartmanların bile istediğiniz katlarına kolayca ulaşarak istediğiniz şekilde görüntü kaydı yapabiliyorsunuz.

Amerika'da Aralık ayında aktif hale getirilen "Drone Kayıt Zorunluluğu" ile birlikte ülkemizde de gündeme gelen yasa taslağı hazır hale getirilen drone yasası ile birlikte drone uçurmak için sahip olduğunuz drone'u kayıt ettirmek zorunda olacaksınız.

Peki izinsiz uçurdum ve yakalandım bana ne olur diye siz düşünmeden biz sizlere söyleyelim. Yasa gereği kayıtsız drone uçurmak 3 yıl hapis ya da 10.000 TL'ye kadat para cezası ile karşı karşıya bırakabilir. İstanbul'da havalimanı üzerinde drone uçurulması sonucu hızlanan süreç kısa sürede yasa taslağının hazırlanması ile sonuçlandı. Peki drone uçurma konusunda bilmeniz gereken şeyler neler diye merak ediyorsanız hemen onları da açıklayalım.

Yeni gelecek düzenlemeden sonra insansız hava aracı olarak adlandırılan drone'lar kalkış ağırlıklarına göre 4 farklı şekilde kategori edilecek. Bu kategoriler ise;

  • İHA0: Kalkış aralığı 500 gr ile 4 kg arasında olan insansız hava araçları
  • İHA1: Kalkış ağırlığı 4 kg ile 25 kg arasında olan insansız hava araçları
  • İHA2: Kalkış ağırlığı 25 kg ile 150 kg arasında olan insansız hava araçları
  • İHA3: Kalkış ağırlığı 150 kg ve üzeri olan insansız hava araçları

Bu drone sınıflandırmaları sayesinde sahip olduğunuz drone türüne göre yasalara tabii oluyorsunuz. İHA0 olarak adlandırılan 500 gr - 4 kg arası kalkış ağırlığına sahip olan ve piyasadaki en yaygın drone'lar olarak bilinen bu araçlar hobi ve eğlence amaçlı oldukları için herhangi bir tescil ya da uçuş izni olmadan uçurulmaya devam ettirilecek. Fakat İHA1, 2 ve 3'ler için durum aynı değil. Gittikçe ağırlaşan şartlar ve sorumluluklara sahip olacağını bu modeller için pilot lisansına kadar ilerleyen şartlar bulunuyor.

Hobi ve eğlenceli amöaçlı İHA0 kategorisindeki Drone'ların çıkabileceği maksimum yükseklik 122 metre olarak belirlenirken, en fazla 2 km görüşü açık olan alanlarda sürüş yapılabilecek.

Hayatımıza hızlı bir giriş yapan Drone'lar kısa süre içerisinde tehlikeli olabileceklerini gösterdikleri için bu nedenle hemen yasalar devreye giriyor. Çok güzel bir Drone sahibi olsanız bile yasa çıktığı andan itibaren gerekli yükümlülüklerinizi yerine getirmeden kesinlikle uçurmamanızı tavsiye ediyoruz. İstemediğiniz ceza ve olaylar ile karşı karşıya kalmanızı istemeyiz.

Sizce Drone'lar için çıkacak olan yeni "Drone Yasası" gerekli mi?

YORUMLAR