Japonlardan Kredi Kartı Büyüklüğünde Akıllı Telefon!

Kredi Kartı Büyüklüğünde Akıllı Telefon 1

Japonya’da önümüzdeki ay kredi kartı büyüklüğünde incecik yeni bir akıllı telefon modeli piyasaya çıkacak. Japonya'nın en büyük telekomünikasyon firmalarından NTT Docomo tarafından duyurulan telefon yalnızca 5.3 mm’lik kalınlığa sahip olacak.

Card Ketai KY-01L isimli akıllı telefon, elektronik firması Kyocera tarafından üretilecek. Bir kredi kartı büyüklüğündeki telefon, bu sayede cüzdanların kredi kartı ceplerine rahatlıkla sığabilecek. Ayrıca telefonda 4G desteği de bulunacak. KY-01L’nin fiyatı da 32 bin yen (1610 TL) olacak.

Büyük bir akıllı telefonun yanında ikinci bir küçük telefon taşıyan kişilerin sayısının giderek artması sonucunda, Kyocera’nın bu yeni akıllı telefonu tasarladığı belirtiliyor. 47 gram ağırlığındaki telefonda arama, mesaj gönderme ve internet tarayıcısı özellikleri kullanıcılabiliyor ancak cihaza harici bir uygulama yüklenemiyor ve cihazda kamera özelliği bulunmuyor. Telefonun ekranı ise elektronik kitap okuyuculardaki gibi e-kağıt teknolojisine sahip.

Kredi Kartı Büyüklüğünde Akıllı Telefon 2

CSS Insight araştırma şirketinin başanalisti, yeni akıllı telefonla ilgili olarak, "Yedek telefon denen bu telefonlar, şirketlerin doygun bir pazarda yeni satış imkanları bulma arzusunu yansıtıyor. Küçük yedek telefonlar kağıt üzerinde iyi birer fikir gibi gözükse de dezavantajları var. Bunları almak isteyen tüketicilerin kendi telefonlarına ek olarak birer telefon parası ve tarife ücreti daha ödemesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

BBC Türkçe’de yer alan detaylara göre, NTT Docomo, telefonun basit ve taşıması kolay bir cihaz olduğunun altını çiziyor. Firma bu yeni cihazın dünyanın en ince telefonu olduğunu söylüyor. Ancak firma burada yanılıyor olabilir çünkü daha önce 2014 yılında üretilen Oppo R5 modeli 4,85 milimetre, aynı yıl piyasaya sürülen Vivo X5 Max modeli de 4,75 milimetre kalınlığa sahipti.