Japonya Bitcoin'in Yeni Kralı Oldu

Japonya Bitcoin'in Yeni Kralı Oldu

Çin’in Bitcoin borsalarını yasaklamasından dolayı, pek çok Çinli yatırımcı Japonya'da faaliyetlerine devam etmeye başlamıştı. Bu faaliyetlerle birlikte Japonya, Bitcoin pazarında yüzde 50.75’lik paya sahip olarak, dünyanın en büyük Bitcoin piyasası haline geldi.

Dünyadaki Bitcoin'în büyük çoğunluğu Çin yatırımcılarında bulunuyordu. Fakat kısa bir süre önce Çin hükümeti Bitcoin'i yasaklayınca, yatırımcılar başka ülkelere yönelmek zorunda kaldı. Bu ülkelerin başında gelen Japonya, kısa süre içerisinde Bitcoin pazarında ABD'yi sollamayı başardı.

3 gün kadar kısa bir sürede Çin Bitcoin borsalarının hacmi yüzde 15’ten 7'nin altına düştü. Ayrıca CryptoCompare gibi pek çok Bitcoin piyasası veri sağlayıcılarına göre Çin, küresel Bitcoin işlemlerinin yalnızca yüzde 6.4‘ünden sorumlu. Ancak kısa süre içerisinde bu pazar payı sıfıra düşecek.

Bunlara ek olarak, yüzde 50 pazar hacmine sahip olan Japonya, yüzde 20'lik farkla ABD piyasasını geçti. Çinli yatırımcı Charlie Lee yaptığı açıklamada, "Çin Bitcoin’i yasakladı ve artık bu piyasada yer almayacak. Bana kalırsa kripto paralar başka hiçbir ülke tarafından yasaklanamaz." dedi. Yani Lee, Çin'in Bitcoin'i yasaklamasının olumlu bir sonuç ortaya koyduğunu savunuyor.

Antalya'da Bitcoin Uğruna Cinayet İşlendi

JP Morgan CEO’sundan Bitcoin’i Vuracak Açıklama

YORUMLAR