Julia Child Kimdir?

Julia Child Kimdir?

Google, Doodle olarak bugün karşımıza Julia Child’ı çıkardı. Zira bugün ABD’li yazar, şef ve televizyon programcısı olan Julia Child’ın 100. doğum günü.

15 Ağustos 1912’de ABD’nin California eyaletinde dünyaya gelen Child, 12 Ağustos 2004’te, 91 yaşındayken aynı eyalette yaşama veda etti.

1946 yılında yemeğe ve şaraplara olan çok özel ilgisi ve bilgisi ile tanınan Paul Cushing Child ile evlenen Julia McWilliams, bu tarihten itibaren eşinin soyadını alarak Julia Child olarak bilindi. Evliliğinin ardından eşiyle birlikte Fransa’da yaşamaya başlayan Child, ülkenin özellikle de yemek kültürüne büyük bir ilgi duyarak alışkanlıklarını değiştirmeye başladı. Bir süre sonra yemek pişirme okuluna başlayan Child’a şef ve yazar unvanını verecek olan ilk adım da bu şekilde atışmış oldu. “Mastering the Art of French Cooking” orijinal adına sahip olan “Fransız Yemek Pişirme Sanatında Ustalaşmak” isimli ilk kitabını çıkardı. ABD halkına yönelik kitap çalışmaları da bulunan yazar, “Fransız Mutfaği Ansiklopedisi” isimli yemek tarifi yapıtıyla ciddi satış rakamlarını yakaladı.

ABD’de de popüler olmaya başlayan Child, televizyon programları aracılığıyla bilinirliliğini arttırdı. Öyle ki, 1966 yılında yayınlanan bir Time dergisinde, onun fotoğrafı kapağa yerleştirildi.

16 Ekim 2009 yılında ülkemiz sinemalarında da sunulan Julia & Julia isimli sinema yapıtında, Julia Child’ın hayatı konu alındı. Kendisini bu film sayesinden yakından tanıyabilirsiniz.

YORUMLAR