Kadınlar, Erkeklerden Daha Çok Mobil Oyun Oynuyor

Bayanlar Mobil Oyun

Teknolojinin ve akıllı telefonların gün geçtikçe daha da gelişmesiyle birlikte mobil oyunlar da gelişiyor. Dolayısıyla her geçen gün daha çok insan mobil oyunlara yöneliyor. Mynet tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, kadınların mobil oyunlarda erkeklerden daha fazla vakit geçirdiği ortaya çıktı.

5 milyondan fazla oyuncunun alışkanlıklarının incelendiği araştırmada, kullanıcılara oyun ve sosyalleşme deneyimini bir arada sunan oyunların her yaştan ilgi görmesi dikkat çekiyor. Mynet tarafından açıklanan rakamlara göre, en popüler mobil oyunlardan biri olan Çanak Okey’i kadınlar daha uzun süre oynuyor. Kadın oyuncuların genel olarak en çok tercih ettikleri oyunlar ise Çanak Okey, Mynet Okey, 101 Çanak Okey, Kelimebul, Tavla ve 101-34-51 olarak belirlendi.

Mynet’in araştırmasına göre, kadınlar mobilde daha fazla vakit geçirirken, erkekler ise bilgisayarda daha fazla vakit geçiriyor. Çanak Okey'in mobil sürümünde kadınlar ortalama 21,5 dakika vakit geçirirken, erkekler ise ortalama 17,6 dakika boyunca oyunu oynuyor. Bilgisayarlardan Mynet Oyun portalına erişime bakıldığında ise erkeklerin daha çok vakit geçirdiği görülüyor. Bilgisayardan erişimde erkekler ortalama 45 dakika boyunca Mynet Oyun portalında vakit geçirirken, kadınlar ise ortalama 38 dakika vakit geçiriyor.

Mynet’in Oyun bölümü, kadınların en uzun süre kaldıkları sayfa olarak öne çıkıyor. Oyun sayfasında ortalama vakit geçirme süresinin 3,93 dakika olduğu ve bu sayfayı her 100 kullanıcıdan birinin ziyaret ettiği belirlendi. Mynet'in sosyal medya ve mobil platformlar üzerinden oynanabilen popüler oyunu Çanak Okey'de her dört oyuncudan birini oluşturan kadınlar, Çanak 101 Okey'de ise %22,8 oranında yer alıyor. Kadın oyuncular arasında bu oyuna en çok ilgi gösteren yaş grubu %26’lık oranıyla 35-44 yaş arası olarak belirlendi. Oyuna en çok ilgi gösteren 2. yaş grubunun ise %22’lik oranıyla 25-34 yaş arası olduğu görüldü.

Mynet’in oyun platformlarında en çok vakit geçiren kadın oyuncuların bulunduğu şehirlerin sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Adana, Samsun, Eskişehir ve Gaziantep olduğu görüldü. Oyunlarda en çok vakit geçiren erkek oyuncuların bulunduğu şehirlerin ise sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Gaziantep, Adana, Samsun ve Mersin olduğu görüldü.

YORUMLAR