Katlanabilir Telefonlara Uyumlu Android İşletim Sistemleri Şimdiden Hazır

Google Android Katlanabilir Akıllı Telefon

Katlanabilir akıllı telefon fikri yıllardır bir bilim kurgu hedefi gibiydi. Samsung ve diğer birçok firma da bu hedefe ulaşabilmek için son yıllarda katlanabilir akıllı telefonlarla ilgili çeşitli konseptler gösteriyordu.

Bugüne kadar bu cihazlarda Android yazılım uygulamalarının nasıl çalışacağını tam olarak kimse bilemiyordu. Ancak bunun için artık endişenlemeye gerek kalmadı çünkü Google bu konuya bir açıklık getirdi. Google, Android Dev Summit (Android Geliştiricileri Zirvesi) etkinliğinde yaptığı tanıtımla, favori işletim sistemimizin (Android) yeni nesil katlanabilir cihazlarla nasıl uyumlu bir şekilde çalışacağını herkese gösterdi.

Etkinlikte bir açılış konuşması yapan Android Mühendislik Bölümü Başkan Yardımcısı David Burke, katlanabilir telefon ve tabletlerdeki geçişlerin hatasız ve uyumlu olabilmesi için Google’ın planlarının ekran sürekliliği isimli bir teknoloji çevresinde şekillendiğinden bahsetti. Google ayrıca önümüzdeki yılın başlarında gelecek olan Samsung’un katlanabilir akıllı telefonu hakkında da bazı bilgileri açığa çıkardı.

Google’ın bu çalışmaları sayesinde, geliştiricilerin yeni cihazların kabul görmesi ve yaygınlaşması adına çok fazla çaba göstermesine gerek kalmayacak. Bu yeni teknoloji hakkında henüz tüm detaylar net bir şekilde ortada olmasa da Google, platform için geliştirmelerin kolaylaşması adına yeni özellikler eklerken elinden gelenin en iyisini yapıyor.

Önümüzdeki günlerde 'ekran sürekliliği' ve geliştirici detayları hakkında daha çok şey öğreneceğimizden hiç şüphemiz yok. Ayrıca Samsung’un bugün gerçekleştirdiği geliştirici etkinliğinde, yakın zamanda geleceği söylenen katlanabilir akıllı telefonu hakkında daha fazla detay vermesini umuyoruz.