Kendi Tarayıcınızı Kendiniz Yapın, Android Chrome Artık Açık Kaynaklı

Kendi Tarayıcınızı Kendiniz Yapın, Android Chrome Artık Açık Kaynaklı

Chrome tarayıcısının Android sürümü tamamen açık kaynağa döndü. Böylelikle herkes kendi Chrome tabanlı tarayıcısını rahatlıkla yazabilecek.

Chromium Projesi kapsamında Android Chrome tarayıcısının da kaynaklarını uygulama geliştiricilere açan Google, herkesin kendi tarayıcısını yapmasına olanak vermiş oldu. Chromium açık kaynaklı web tarayıcısı, Android Chrome kaynaklarının neredeyse aynısı olan bir tarayıcı kod dizinini uygulama geliştiricilere açtı.

The Chromium Project web sayfasını ziyaret eden herkes, detaylara buradan ulaşabiliyor. Google’ın bu noktada uygulama geliştiricilerden istediği tek şey, geliştirecekleri uygulamaların adının içinde Chrome ibaresinin kullanılması.

Bu girişimin ardından Android mağazalarında yeni tarayıcılar görmemiz mümkün olabilecek. Google tarayıcı tekeli yaratmak istemediğini de bu şekilde ispatlamış olacak.

Bilindiği gibi Chromium, açık kaynak kodlu, özgür bir web tarayıcısı projesi. Chromium; Google Chrome ve Yandex tarayıcılarının da temelini oluşturan, geliştiricilere açık, ancak ağırlıklı olarak masa üstü PC için geliştirilmesi mümkün bir alt yapı sunuyor. Şimdi aynı şey mobil platform için de geçerli oluyor.

En İyi Google Chrome Eklentileri

Google Chrome Görev Yöneticisi ile Tarayıcınızı Hızlandırın

YORUMLAR