Kimse Sizi İsteğiniz Dışında Ticari Bir Siteye Abone Yapamayacak

Kimse Sizi İsteğiniz Dışında Ticari Bir Siteye Abone Yapamayacak

Bilgi Teknolojileri Kurumu, yeni yayınladığı bir duyuruyla 30 Haziran'dan itibaren tüketicilerin internette gezinirken, talep ve onayı olmaksızın web siteleri tarafından otomatik üye yapılamayacaklarını açıkladı.

Uygulama, 30 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girecek. Hazırlanan bu düzenleme, tüketici onayı olmaksızın kendisine sunulan ürünlerin satın alınmasını da engelleyecek. Hazırlanan düzenleme Web, Wap, SMS ya da sesli yanıt sistemleri gibi kanallarla yapılan işlemlerde, ücret ve hizmetin kapsamına ilişkin bilgilendirme sonrası belirlenen usullerle aboneden onay alınmasını da zorunlu kılıyor.

Gazetelerde yayınlanan BTK bültenine göre düzenleme, birçok tüketicinin cep telefonlarına gelen reklam sayfaları ya da mesajlarını, hizmeti satın almadan kapatamadığı yönündeki şikayetleri üzerine düzenlendi. Bu sebeple tüketicilerin, hizmeti satın almak istemediğini kolayca iletebilmesi adına, bu tarz pazarlama çabası gösteren işletmecilere yükümlülük ve sorumluluklar da getirildi. Bu düzenlemeyle beraber, abonelik veya bireysel ürün satın alınması esnasında, hizmetin sunumunda tüketiciyi aldatıcı veya yanıltıcı ifadeler kullanan işletmelere de çeşitli yaptırımlar uygulanacak. Buna bağlı olarak, hizmet aboneliklerine ilişkin iptal taleplerinin de en geç yenilenme tarihine kadar ticari kuruluşlar tarafından dikkate alınarak gerçekleştirilmesi gerekecek.

e-Ticaret Sitelerine Yeni Güvenlik Kriterleri Geliyor

Türkiye Merkezli Olmayan E-ticaret Şirketlerine Sıkı Denetim

YORUMLAR