Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na Uyum Süreci Bugün Doluyor

Kişisel Veriler SMS

Ülkemizde kullanıcı verilerine sahip olan ve bunları işleyen işletmeler için Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uyum süreci bugün itibarıyla son buluyor. Son güne kalan bazı şirketler, kullanıcılarına SMS’ler göndererek onlardan çeşitli “izinler” istiyor. Kişisel verilerinin kullanılmasına izin vermeyen kullanıcıların üyelikleri iptal ediliyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması (KVK) Kanunu, 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe girmişti ve Türkiye’de kişisel verilerin korunmasını amaçlıyordu. Bu kanunla ilgili olarak işletmelere 2 yıllık bir uyum süreci hakkı tanınmıştı. Bugün, 7 Nisan 2018 tarihi itibarıyla 2 yıllık uyum süreci tamamlanmış oluyor. Son gün telaşına giren mağazacılık, giyim, ulaşım gibi farklı sektörlerden pek çok firma, ellerinde bulundurdukları müşteri bilgileri nedeniyle kullanıcılarını SMS yağmuruna tutuyor. 

Üyelik sözleşme ve koşullarını yenileyen işletmeler, müşteri ve üyelerinden yasal izinleri alabilmek için SMS ile onay linkleri gönderiyor. İşletmeler tarafından cep telefonlarına gönderilen linklerde yeni üyelik sözleşmeleri ve bunun “kabul” edildiğine dair onay seçenekleri yer alıyor. Eğer kullanıcılar kendilerine gönderilen yeni üyelik sözleşmelerini kabul etmezlerse, işletmelerin müşterilerine ait verileri silmesi ve üyeliklerini/aboneliklerini sonlandırması gerekiyor. Üyeliğin sona erdirilmesi durumunda, kullanıcının puanları, sepeti vb. şeyler siliniyor.

2016 yılında yürürlüğe giren KVK Kanunu’na göre, herhangi bir kişi ya da kuruluş birilerinin kişisel verilerini elde ediyorsa, kişisel verilerini aldığı kişileri bu durumla ilgili aydınlatmak, bilgilendirmek zorunda. Kanuna göre, bu bilgilendirmeyi yapmayanlar hakkında 5 bin TL ile 100 bin TL arasında idari para cezası uygulanacak. Hatta bu kanun kapsamında, kişisel verileri tutan ve işleyen işletmelere, yükümlülüklerine uymamaları durumunda uygulanacak olan idari para cezaları 1 milyon TL’ye kadar çıkıyor.

YORUMLAR