Kuzey Kore’den Kaçanların Verileri Hacker’ların Eline Geçti

Kuzey Kore Güney Kore Veri Hırsızlığı 1

Güney Kore’de, Kuzey Kore’den kaçıp gelenlerin tutulduğu, Hana olarak adlandırılan uyum merkezleri bulunuyor. Bu merkezlerde, Kuzey’den gelen mültecilerin Güney Kore’deki yaşama uyum sağlayabilmesi için temel bilgiler veriliyor.

Hana merkezleri bu kez bilgisayar korsanlarının (hacker) hedefi oldu. Güney Kore hükümeti, 19 Aralık'ta Kuzey Gyeongsang eyaletindeki Hana merkezindeki bir bilgisayara virüslü yazılım yerleştirildiğini fark etti. Bilgisayara sızan hacker’ların yaklaşık bin mülteciye ait bilgileri çaldığı açıklanırken ülkedeki Hana merkezlerinde korsanlıktan etkilenen başka bilgisayar olmadığı bildirildi. Kuzey Kore'den iltica edenlerle ilgili olarak ilk kez bu büyüklükte bir veri hırsızlığı yaşandığı belirtiliyor.

Kuzey Kore’de devlet denetimindeki medya organlarında, Güney'e kaçarak Kuzey Kore rejimini kötüleyen açıklamalarda bulunan mülteciler hakkında sık sık tehdit mahiyetinde yazı ve açıklamalar yayınlanıyor. Kuzey Kore’nin internet korsanlığında çok ilerlediğini belirten birçok siber güvenlik uzmanı, veri hırsızlığı olayındaki en büyük şüphelinin Kuzey Kore olduğunu düşünüyor.

Kuzey Kore Güney Kore Veri Hırsızlığı 2

Haberin BBC’de yer alan detaylarına göre, Güney Kore hükümeti olaydan sonra doğrudan Kuzey Kore'yi suçlamaktan kaçındı. Son yıllarda Kuzey Kore ile ilişkilendirilen en büyük internet korsanlığı olaylarından birisi, 2014 yılında Sony eğlence sektörü faaliyetlerini hedeflemiş, dev boyutlarda verinin kaybolması, hassas kişisel bilgilerin ve elektronik yazışmaların internet üzerinden yayılmasına sebep olmuştu.

Mülteci Aileleri Tehlikede Olabilir

Yaşanan bu son veri hırsızlığı olayında 997 Kuzey Koreli mültecinin isimleri, doğum tarihleri ve adreslerinin sızdığı anlaşıldı fakat bunun nasıl bir etkisinin olacağı henüz bilinmiyor. Bazı uzmanlar ise sızan bilgilerin, Kuzey Kore’den kaçanların orada kalan aileleri açısından tehlike oluşturabileceğini söylüyor. 

Bu saldırının, bir Hana merkezi bilgisayarına yönelik ilk saldırı olmayabileceğini belirten Kuzey Koreli siber savaş uzmanı Simon Choi, "Özellikle Kuzey Koreli mültecileri hedefleyen bir Kuzey Koreli korsan grubu var. Bu grubu ilk kez geçen yıl bir Hana merkezinin bilgisayarlarına sızmayı denediklerinde farketmiştik." diye konuştu. Choi, yine de bu son saldırının kaynağının Kuzey Kore olduğundan emin olmadığını söyledi.