LINE Kullanıcılarını Bekleyen Büyük Tehlike

LINE Kullanıcılarını Bekleyen Büyük Tehlike

Popüler mesajlaşma servisi LINE'ın Tayland'da yasal otoriteler ile yaşadığı sorunlar ortaya çıktı ve şirketin en çok gelir elde ettiği bu ikinci pazarda güvenliğe dair bazı soru işaretleri belirdi. Medya raporlarında belirtildiğine göre kullanıcıların kendi aralarında gönderdikleri mesajlar üçüncü parti yazılımlar ile ulaşılabilir durumda ve bu ise kişisel gizliliğe dair büyük bir probleme işaret ediyor.

Telecom Asia muhabirlerinin belirttiğine göre bir paket yakalama uygulaması kullanarak LINE'ın sohbetlerine giriş yapılabiliyor ve yakalanan bilgiler ile PC'de sohbetin tamamı ortaya konulabiliyor. Ancak 3G üzerinden bağlantılarda mesajlarda şifreleme yokken, Wi-Fi ile kurulan bağlantılarda çoğunlukla en azından şifreleme olduğu da belirtiliyor.

Şirketten gelen açıklamalarda kesinlikle bu konuda bir güvenlik açığı bulunmadığı ve iletişimin paket çalıcı uygulamalar ile çalınamayacağı açıklandı ancak muhabirlerin belirttikleri durumun akıllara getirdiği şüphe nedeniyle LINE'ın kullanıcı kaybı yaşaması olası görünüyor. LINE giderek daha fazla büyürken ortaya çıkacak böyle bir skandalın uzun vadeli etkileri de elbette olacaktır.

Microsoft'tan geliştiricilere kötü haber

YORUMLAR