Lütfen Su Geçirmez Xperia'larınızı Suyun Altında Kullanmayın

Lütfen Su Geçirmez Xperia'larınızı Suyun Altında Kullanmayın

Evet, Sony su geçirmeyen Xperia cihazların suyun altında kullanılmaması gerektiğini kullanıcılarına hatırlattı.

Normal şartlar altında Sony Xperia su geçirmeyen cihazlar, 1.5 metre derinlikte 30 dakika suya dayanıklı olarak tanıtılıyorlardı. Üstelik Sony bu cihazlar için aldığı IP68 sertifikasıyla da çok övünüyordu. IP68 Sony Xperia cihazların belli şartlarda suya dayanıklılığının sertifikasıydı.

Ancak Sony son zamanlarda bazı sıkıntılarla karşılaştı. Kullanıcılar Sony Xperia cihazların suya dayanıklı olmadığını iddia ediliyor ve değişim talep ediyorlardı. Dev üretici aslında Sony Xperia telefonlarını gerçekte hiçbir zaman doğru koşullar altında test etmediğini ağzından kaçırdı. Sony gelen şikayetlere “Lütfen cihazlarını su altında kullanmayın. IP68 sertifikası laboratuvar şartlarında oluşturulmuş testlerin sonuçlarıdır, bu testlerde cihaz kapalı olarak test edilir” cevabı verince ortalık biraz karıştı. Özellikle Sony Xperia reklam resimlerinde kullanılan bir tema olan kullanıcıların su altında fotoğraf çekme fantezisi yerle bir oldu.

Meğer Sony Xperia cihazları musluk suyuyla dolu kapalı bir kutu içine telefon çalışmıyor bir halde yerleştirilip, bu kuyuyla beraber 1.5 metre derinlikte başka bir kaba konarak 30 dakika test ediliyormuş. Bu durumda gerçek yaşam koşullarında Sony Xperia’nın su geçirmezliği şüphe götürmez bir biçimde yanıltmacadan ibaret oluyor. Özelikle de havuzların klorlu ve denizlerin tuzlu su ortamlarında. 

Şimdi sadece bu özelliği göz önüne alarak Xperia Z3+/Z4 alanlar ve Z5 serisini bekleyenlerin tepkilerini takip ediyoruz. Çünkü özellikle Xperia Z3  “tamamen su geçirmeyen telefon” sloganıyla gündeme yerleşmişti. Bu konudaki gelişmeleri bu sayfalardan sizinle paylaşacağız.

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Sony Xperia Z3'ü Nutellaya Bandılar!

Cin Fikirli Kullanıcılardan Fazla Isınan Sony Xperia Z3+ Çözümleri

YORUMLAR