Mark Zuckerberg Adım Adım ABD Başkan Adaylığına Yürüyor

Mark Zuckerberg Adım Adım ABD Başkan Adaylığına Yürüyor

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan'in kurduğu Chan Zuckerberg İnsiyatifi isimli vakıf, daha önce Hillary Clinton'ın seçim sürecindeki strateji uzmanlarından olan Joel Benenson'ı danışman olarak işe aldı. 

Benenson, ilk olarak Barack Obama'nın seçim kampanyalarında ismini duyurmuştu. Ardından geçtiğimiz sene Donald Trump'ın kazanığı seçim sürecinde Hillary Clinton'ın baş strateji uzmanı olarak görev alan uzman isim, insiyatifte iş bulan üçüncü seçim uzmanı oldu. Daha önce Obama'nın kampanya menajeri David Plouffe ve Tim Kaine'in danışmanı Amy Dudley de insiyatifte görev almaya başlamışlardı. 

Chan Zuckerberg İnsiyatifi, bu işe alımdan sonra Benenson'un insiyatifin ana odak noktaları olan "bilim, eğitim, konutlaşma ve ceza adaleti reformu" alanlarında bilimsel faaliyetler yürüteceğinde ısrar eden bir açıklama yayınladı. Açıklamaya rağmen tüm bu işe alımların, ilerleyen yıllarda Mark Zuckerberg'in başkanlığa adaylığı koymasında görev alacakları da iddia edildi.

Mark Zuckerberg ve ABD Başkanlığı dedikoduları bir hayli önce başlamıştı. Bir grup "hayranın" Zuckerberg'i başkan adayı olmaya ikna etmek için bir dernek kurmasının ardından iyice alevlenen iddialar, insiyatifin politik kökenli kişileri işe almaya başlamasıyla daha da ayyuka çıkmıştı. Her ne kadar Mark Zuckerberg başkanlığa adaylığını koymayacağını söylese de ilerleyen yıllardaki seçimlerde kendisini aday olarak görmemiz şaşırtıcı olmaz.

Mark Zuckerberg'i Başkan Adaylığı İçin İkna Etmeye Çalışacaklar

Mark Zuckerberg'in Harvard'a Kabul Edildiğini Öğrendiğinde Verdiği Tepki

Zuckerberg'den Samimi (!) İtiraflar

YORUMLAR