Mark Zuckerberg Seçim Manipülasyonlarına Karşı Facebook'un Planlarını Açıkladı

Mark Zuckerberg'den Çevirimiçi Siyasi Reklam Açıklaması

Sosya medya devi Facebook, ABD Başkanlık Seçimleri'nden beri eleştirilerin odağında kalmaya devam ediyor. Seçim döneminde dolaşıma giren yalan haberler nedeniyle siyasiler tarafından baskı gören şirket, seçim manipülasyonlarını engellemeye yönelik çalışmalar yapmaya başladı. Konuyla alakalı Facebook kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, seçim manipülasyonunu engellemeye yönelik 9 adımlık bir plan uygulayacaklarını açıkladı. 

Facebook üzerinden yaptığı duyuruda Mark Zuckerberg, şirketin siyasi reklamlar konusunda daha şeffaf olacağının sözünü verdi. Hükümetleri başka ülkelerin seçimlerine müdahale etmekten caydırmak istediklerini belirten Zuckerberg, şeffaflık konusunda insanların herhangi bir seçimle bağlantılı olarak hangi reklamların dolaşımda olduğunu görebilmelerinin önünü açacaklarını da ifade etti. 

ABD seçimlerinde Rus müdahalesi olup olmadığı konusunda hükümetle birlikte çalıştıklarını açıklayan Zuckerberg, Kongre'ye gerekli bilgileri verdiklerini ve incelemelerine devam edeceklerini de söyledi. Öte yandan Facebook'un sadece bu alanda çalışacak insanları istihdam edeceğini ve dünya genelindeki seçim komisyonlarıyla ortaklıklarını genişleteceklerini de açıkladı.

Mark Zuckerberg'in seçim manipülasyonlarına yönelik 9 adımlık planını görmek için Facebook profilini ziyaret edebilirsiniz. 

 

YORUMLAR