Microsoft Bu Yıl İçinde Gelebilecek Yeni Windows Phone Telefonları Doğruladı

Microsoft Bu Yıl İçinde Gelebilecek Yeni Windows Phone Telefonları Doğruladı

Çarşamba günü düzenlenen Windows 10 etkinliğinde merak edilen konulardan biri de Windows Phone işletim sistemine sahip telefonların akıbeti oldu. Akıllı telefon pazarında ciddi bir paya sahip olmak isteyen Microsoft'un bu konuda önemli girişimleri olacak gibi görünüyor. Bu bağlamda yeni işletim sistemi Windows 10 ile gelebilecek olan akıllı telefonlar Terry Myerson tarafından da doğrulandı.Microsoft daha iyi bir işletim sistemi deneyimi için oldukça yoğun çalışıyor. Bilgisayar, tablet ve akıllı telefonları evrensel bir boyuta taşımayı hedefleyen şirket, bundan sonra atacağı adımlarda 'en iyi' olmayı deneyecek. Akıllı telefon pazarında yüzde 2.7 gibi küçük bir paya sahip olması nedeniyle yıl içinde piyasaya süreceği cihazlarda taktik değişikliğine gitmesi öngörülen Microsoft'un yeni amiral gemileri yolda olabilir. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Terry Myerson bu yönde bir çalışmaları olduğunu doğruladı fakat herhangi bir ayrıntı vermekten de kaçındı. Aylar öncesinden başlayan dedikodulara göre, Windows 10'un sonbahar aylarında geleceği düşünüldüğünde yeni akıllı telefonlarla biraz geç tanışabiliriz. Fakat ortada Mart ayında Barcelona'da gerçekleşecek MWC (Mobile World Congress) 2015 gerçeği de var. Microsoft'un iPhone ve Samsung'la rekabet edebilecek seviyede, çok iyi özelliklere sahip bir akıllı telefonu erken piyasaya sürme planı olabilir.

Piyasaya yeni çıkan Lumia modellerine baktığımızda giriş ve orta segmente hitap ettiğini görüyoruz. Lumia 830, Lumia 530, Lumia 535, Lumia 630, Lumia 635 ve Lumia 636'nın yanında geçtiğimiz hafta tanıtılan Lumia 435 ve Lumia 532 modelleri Windows Phone işletim sistemi ile yeni tanışanların tercih edebilecekleri onlarca seçenek arasında fakat amiral gemisi modellere baktığımızda uzun süredir yeni bir modelin pazara sunulmadığını görüyoruz. Amiral gemisi modeli olarak geçen üst seviye Nokia Lumia 930 ve Lumia 1520 modelleri de uzun süredir piyasada olduklarından donanımsal ve yazılımsal olarak çok gerideler. Windows 10 işletim sistemi ile tam uyumlu ve donanım yönünden Android amiral gemisi modelleri ile kapışabilecek düzeyde yeni Lumia telefonların modelleri ise henüz belli değil. Tahminler Lumia 940 ve Lumia 1530 olacağı yönünde. Tabii ki Microsoft'un yeni Lumia cihazları bambaşka bir isimle karşımıza çıkabilir.

Windows 10 Android Uygulamalarını Desteleyecek Mi?

Microsoft'un Yeni Tarayıcısı Project Spartan Devrim Yaratmaya Geliyor

YORUMLAR