Microsoft Edge Yeni İnternet Tarayıcısının Logo Tasarımı Neden Bu Kadar Çirkin?

Microsoft Edge Yeni İnternet Tarayıcısının Logo Tasarımı Neden Bu Kadar Çirkin?

Microsoft alt yapısına son derece özen gösterdiği Edge tarayıcısının logosuna aynı özeni göstermedi. Logo hiç beğenilmedi, kimse yeni tarayıcı Edge'in logosundan etkilenmedi. İşte bu logonun ardında yatan gerçekler.

Internet Explorer’dan artık vazgeçtiğini açıklayan Microsoft, Project Spartan olarak çıktığı tarayıcı yolculuğunu Edge Browser olarak tamamladı. Spartan adı bir tarayıcı için çok karizmatik bulunarak, değişmemesi için çok talep almış olsa da, değişti ve yeni ismiyle "Edge" olarak hayatımıza girmeye hazırlanıyor.

Edge yazılım altyapısı kullandığı için Microsoft’un bu ismi öne çıkarması anlaşılır bir durum, ama o logo nedir? Bilinen ve alışıla gelmiş Internet Explorer logosunun "yandan darbeli" hali olarak nitelendirilen yeni Edge tarayıcı logosunun da bir hikayesi var. Bu hikaye Microsoft'un Internet Explorer sevdasıyla bağlantılı.

Microsoft her ne kadar Internet Explorer’ı tarihe gömmeye çalışsa da, bir dönem tarih yazmış bu tarayıcıdan kopamıyor. Tasarımcıların çalıştığı yüzlerce logo arasından bunun seçilmiş olması da bunun bir işareti. Microsoft’un Internet Explorer aşkı, bir şekilde bu markanın akıllardan bir süre daha silinmemesini hedefliyor. Bundan dolayı evet, sadece bundan dolayı "E" harfinin logoda kullanılmasını mümkün kılabilmek için Edge ismi seçildi.

Öte yandan bu noktada Bill Gates faktörü olduğu da konuşuluyor. Eski Internet Explorer'ın yazılımcılarına bizzat destek vererek, bir iki satır kod da kendi ekleyen Bill Gates adına da bu logo korunuyor olabilir. Hatta ilk Internet Explorer logosunu Bil Gates'in tasarladığı dedikoduları da var. Kimse çıkıp "ben tasarladım" demediği için bu dedikodulara da hak vermemek mümkün değil.

Bu yeni logo iyi midir yoksa, kötü müdür artık tartışmak faydasız. Ancak Edge tarayıcı logosunun hikayesinin bu olduğu iddia ediliyor. 

Spartan İnternet Tarayıcısı Görücüye Çıktı

Güle Güle Internet Explorer ve Hoş Geldin Spartan

Microsoft Edge Tarayıcısının En Önemli Özelliğini Açıkladı

YORUMLAR