Microsoft Lumia Satışları Sene Sonunda Durdurulacak

Microsoft Lumia Satışları Sene Sonunda Durdurulacak

Microsoft'un Nokia'yı satın almasının ardından ortaya çıkan Lumia markası, Windows Phone işletim sistemi kullanan telefonların piyasaya sürülmesi için kullanıyordu. Her geçen gün düşen satışlar sebebiyle Microsoft'un Lumia markasına son vereceği konuşulurken, bir şirket çalışanı da bu minvalde açıklamalarda bulundu.

Microsoft, Lumia markasının yaşaması için elinden geldiğinden çok daha fazlasını yaptı. Yüzlerce megapiksellik kameralar, dayanıklı telefonlar vb. ekstrem özelliklerle markasını pazarlamaya çalışan şirket, Anroid ve iOS karşısında Windows Phone ile tutunamadı. Bunun farkına geç de olsa varan şirket, Lumia markasının yerine Surface Phone projesini hayata geçirmeye çalışırken, Microsoft çalışanlarından bir tanesi Winbeta isimli internet sitesine benzer eğilimde açıklamalarda bulundu.

İsmi verilmeyen çalışana göre Microsoft sene sonunda Lumia satışlarına son verecek. Telefonları piyasadan toplamak yerine, beklenmedik indirimler yaparak, stokları eritmeye çalışacak olan şirket, ardından uzun süredir beklendiği şekilde Surface Phone serisini duyuracak. Aslında buna dair emareler gün yüzüne çıkmaya başlamıştı. Microsoft önce resmi sitesinden Lumia'ya dair bütün bağlantıları kaldırmıştı. Lumia yerine ise Windows Phone temalı tanıtımlar yapmaya başlamıştı. Dahası Microsoft'un kendine ait mağazalarında Lumia telefonlar arka plana itilmişti. Hatta Birleşik Krallık'ta bulunan mağazalarda Lumia 950XL gibi amerila gemisi telefonlar, stok olmadığı gerekçesiyle tamamen kaldırılmıştı.

Lumia markasını kaldırma kararının ardından Microsoft'un yeni telefon serisini de duyurması bekleniyor. Aralık 2016 itibariyle Lumia'ların ortadan kalkacağı düşünülürse, 2017'nin hemen başında Surface Phone serisinin duyurulabileceği ön görülebilir. 

Lumia 950 ve 950 XL Türkiye'de Satışa Çıktı

YORUMLAR