Microsoft Rantına Yargı Dur Dedi!

Microsoft'un itirazlarına rağmen ikinci el yazılım yasallaştı.

Microsoft Rantına Yargı Dur Dedi!

İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nin tüketici lehine kararını Yargıtay onayladı, Microsoft rantı yargı eliyle frenlendi.Microsoft’un vatanı ABD’de dahil olmak üzere 23 ülkede 2006 yılından beri serbestçe yapılan “ikinci el yazılım” ticareti garip bir şekilde Türkiye’de yasaklı durumdaydı. Microsoft’un daha fazla satış yapmak adına hoşuna giden bu uygulama, Verisil adlı firmanın mahkemeye taşımasıyla farklı bir boyut kazandı. İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nin ikinci el yazılım satışında yasalar çerçevesinde herhangi bir sakınca görmemesi yönünde verdiği kararın, temyiz mercii Yargıtay’ın onamasıyla birlikte Türkiye’de yeni bir dönem başladı.

Karara itirazda bulunan Microsoft, işlenen fiilin OEM ve EULA (Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi) aykırı olduğunu beyan etti. Pek çoğumuzun hiç okumadan “Accept” ederek geçtiği kullanıcı lisans sözleşmelerinde hukuka aykırı, tek taraflı pek çok hüküm var. Bunu gören Yargıtay, Microsoft’un ilgili lisans sözleşmesindeki 16. Maddeyi 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu’nun 23/ 2. maddesi karşısında muteber olmadığına kanaat getirdi.

Firma verilen karardan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, ikinci el yazılım pazarının korsan kullanımını azaltacağını savunuyor.

Microsoft Son Çeyrekte Büyük Zarara Uğradığını Açıkladı

YORUMLAR