Microsoft, Windows Phone'un Mezarını Kazdı Gibi

Microsoft, Windows Phone'un Mezarını Kazdı Gibi

Microsoft’un Windows Phone departmanında sular gittikçe bulanıyor. Çarşamba günü başlayan işten çıkartmaların ardından, internette Windows Phone’un kuyusu kazıldı söylentileri dolaşıyor.

Microsoft Nokia Hatasının Bedelini Çalışanlarına Ödetti, 7 Bin Kişi İşini Kaybetti haberimizin üzerinden çok geçmedi. Microsoft’un akıllı telefon piyasası ile ilgili kafası çok karışık görünüyor. Dev şirketin telefon pazarı ile ilgili atacağı hiçbir adım net değil ve Windows Phone üretim bandının tamamen azalarak yok edilebileceği konuşuluyor.

Ancak ne olursa olsun Microsoft’un Windows Phone platformundan çekilmeyeceği de öne sürülen görüşler arasında. Microsoft’un donanım üretmekten vazgeçse bile Windows 10 çoklu platformuyla beraber var olan tüm cihazlarına destek vermesi son derece muhtemel ve mantıklı.

Öte yandan Microsoft Windows Phone, akıllı telefon pazarında yüzde 3 kadar bir varlık gösterebiliyor. Lumia serisi ile ne kadar çıkış yapmaya çalışırsa çalışsın bu oranı iki haneli rakamlara çekebilme şansı asla olmayacak.

Ancak Microsoft CEO’su Satya Nadella, Çarşamba günü başlayan işten çıkarmalarla ilgili “bütçe” sıkıntısını bahane ederken Lumia üretim bandında sadece 3 tip cihaz üretmeye devam edeceklerini, bunların yüksek, orta ve iş sınıfı telefonlar olacağını da açıklamıştı.

Bu noktada akla şu geliyor, Microsoft ana akım telefonlar üretmeyecek. Sınırlı sayıda belli bir hedef kitleye hitap etmeye çalışacak. Yeni modellerle var olan kullanıcısını motive etmeye devam edecek. Ya da her zamanki Microsoft kararsızlığı ile bir gün aniden Lumia üretim bandı şalterlerini indiriverecek.  

Windows Phone'un 2014 Karnesi

Windows Phone Pazarı Nereye Gidiyor?

YORUMLAR