Microsoft'un OneDrive'daki Kota Küçültme Kararına Tepkiler Büyüyor

Microsoft'un OneDrive'daki Kota Küçültme Kararına Tepkiler Büyüyor

Sizler için geçtiğimiz günlerde hazırladığımız bir haberde, Microsoft'un OneDrive bulut depolama servisinde kullanıcılara sunduğu ücretsiz depolama alanını 15 GB'dan 5 GB'a düşürdüğünü aktarmıştık. Bu karar OneDrive'ı etkin olarak kullanan ve diğer servisler yerine onu kullanmayı tercih edenleri ise tabii ki biraz kızdırdı. Zira önceden kullanıcı çekebilmek için bol keseden alan sağlayan şirket, yeterli kullanıcıya ulaştıktan sonra bir nevi herkesi kandırarak bu alanı küçültme yoluna gitti.

Ancak bu karardan hiç kimsenin memnun olmaması ise beraberinde tepkileri getirmekte gecikmedi. Change.org üzerinden düzenlenen imza kampanyası, 7500 kişiyi hedefliyor ancak daha ilk günden 5500 kişinin imza atması sebebiyle bu hedefin çok üzerinde bir rakamın bizleri karşılayacağını söyleyebilirim.

Ayrıca Microsoft'un bu sınırlaması sadece 15 GB seçeneğini kullananlar için değil, sınırsız depolama kullananlar için de bir sürpriz oldu. Zira Office 365 kullanıcılarına geçmişte sunulan sınırsız depolama alanı seçeneği artık iptal edildi ve kullanıcılar illa ki bir sınırlı alan tercihi yapmak zorunda kaldılar. Dolayısıyla isteseniz bile OneDrive'dan sınırsız depolama satın almanızın bir yolu kalmadı.

Change.org'daki imza kampanyası ise Microsoft'un 15 GB iznini devam ettirmesini talep ediyor ve sınırsız depolama alanını geri getirmese bile en azından 2 TB gibi depolama alanları seçeneğinin bulunmasını öneriyor. Zira şu anda alınabilecek en yüksek depolama alanı 200 GB olarak karşımıza çıkıyor ve bazı kullanıcılar için bu oldukça küçük bir değer olarak görünüyor.

Şimdilik Microsoft'tan konuya dair hiç bir açıklama yapılmadı fakat önümüzdeki günlerde tepkilerin daha da çoğalacağı kesin gibi görünüyor. Ayrıca kullanıcıların alternatif bulut depolama servislerine geçiş yapmaları da büyük sıkıntılar arasında. Google Drive, Dropbox gibi pek çok servis bu durumu bir fırsat olarak bilecektir.

YORUMLAR