Mıknatıslı Kılıflar Akıllı Telefonlara Zarar Verir mi?

Mıknatıslı Kılıflar Akıllı Telefonlara Zarar Verir mi?

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte yükselişe geçen manyetik telefon kılıfları cihazlara zarar mı veriyor?

Mıknatısların elektrikli aletlere etkilerini eski zamanların tüplü (CRT) monitörlerine sahip olanlar iyi bilir. Mıknatısla ekrana yaklaştıkça değişen renklerden zevk almayan yoktur heralde. Ancak yeni teknolojilerin piyasaya çıkmasıyla birlikte bu eğlenceli deney kaynağı da yavaş yavaş yok oldu. Günümüzde ise telefon kılıflarında bolca kullanılan mıknatıslar genellikle telefona zarar vermiyor olarak kabul edilir. Peki, hiç bu mıknatısların etkilerini düşündünüz mü?

Mıknatıslar genellikle akıllı telefonların ekranlarına zarar vermez. Çünkü, telefonların ekranlarında kullanılan LCD veya LED teknolojileri manyetik alandan etkilenmez  ve mıknatıs tarafından zarara uğramazlar. Telefonların içlerinde kullanılan parçaların ise bakır, alüminyum ve kromdan yapıldığını da düşünürsek eğer evet, mıknatıslar telefonlara zarar vermez. Ancak, tehlike geçmiş değil.

Eğer telefon kılıflarında kullanılan mıknatısların şiddeti optimum düzeylerin üstünde ya da altındaysa o zaman tehlike çanları çalabilir. Kılıflarda kullanılan mıknatısların elektrik alanı genellikle 10 üzeri -9 Gauss civarındadır. Bu miktar telefonlara zarar vermez. Ancak, ucuz maliyetli olması için bu miktarın üzerinde ya da altında mıknatıslar da kullanılabiliyor. O zamanlarda ise telefonların hoparlörlerinde ve depolama alanlarında bozulmalar yaşanabiliyor. Bu nedenle orjinal kılıf tercih edilmesi gerekiyor. Buna göre eğer, mıknatıslı bir kılıf alacaksanız orjinal olmasını öneriyoruz.

Yavaş İnternetin Cinnet Geçirttiği Bilimsel Olarak Kanıtlandı!

Küçük Çocuk Telefon Bağımlılığı Yüzünden Kendi Parmağını Kesti!

YORUMLAR