Mobil Patentlerde 2012'nin Lideri: Samsung

Mobil Patentlerde 2012'nin Lideri: Samsung

Samsung geçtiğimiz yıl Apple karşısında yaşadığı büyük dava hezimetinin ardından bir daha aynı sonuçla karşılaşmamak için adeta bir patent kaynağına dönüşmeye karar vermişti ve bu çabasının meyveleri şimdiden gelmeye başladı. Mobil analist Chetan Sharma'nın yaptığı araştırma sonuçlarına göre Samsung 2012'de mobil ile ilgili konularda en çok patent kayıt ettirmiş şirket durumuna geldi.

Avrupa ve ABD'de toplamda 7 milyon mobil patent kayıt edilmiş durumda ve mobile dair bu patentlerin yüzde 72'si ABD'de gerçekleştirilmiş. Avrupa'nın ABD'ye göre oldukça geri kaldığı ve mobil dünyada süpergücün sahip olduğu ağırlığın hissedildiği patent adetlerinden de anlaşılabiliyor.

Samsung'un bu patentler içerisindeki tek liderliği 2012 içerisinde de değil. Genellikle toplamda en çok mobil patenti bulunan şirket geleneksel olarak Nokia olurdu ancak Samsung bu konuda Nokia'yı da geride bırakarak dünya mobil patent lideri olmuş durumda. Top 10 liste Sony, Microsoft, RIM, LG, Qualcomm, Ericsson, Panasonic, Alcatel-Lucent ile devam ediyor.

Toplam patent başvurularının 2002'ye kıyasla yüzde 61 artış gösterdiği ve IBM, Microsoft ve Samsung'un en çok başvuruda bulunan şirketler oldukları açıklandı.

Windows Blue açık betası çok yakında geliyor

YORUMLAR