Mona Lisa Hakkındaki Bir Gizem 500 Yıl Sonra Çözüldü

Mona Lisa Hakkındaki Bir Gizem 500 Yıl Sonra Çözüldü

Ünlü ressam Leonardo da Vinci’nin Lisa Gherardini’nin portresini çizdiği ünlü Mona Lisa tablosu, arkasındaki birçok gizem sebebiyle tarihin en çok tartışılan sanat eserlerinden biri. Bilim insanları tarafından yapılan son çalışmada, ikonik tabloya ilişkin soru işaretlerinden bir tanesi daha cevabını buldu.

Rönesans döneminin en meşhur sanatçılarından biri olan Leonardo da Vinci, tam 16 yılını Mona Lisa tablosu üzerinde çalışarak geçirdi. Ünlü tablo hakkında şimdiye kadar sayısız iddia ortaya atıldı.

Hatta ünlü ressamın, söz konusu portreyi çizerken o dönem yanında çalışan Salai (Küçük Şeytan) olarak adlandırdığı erkek bir çocuktan ilham aldığı dahi söylendi. Kesin olmayan bilgilere göre, gerçek adı Gian Giacomo Caprotti olan Salai, 490 yıllarında Da Vinci ile birlikte onun evinde çalışmaya 10 yaşındayken başlamış ve 20 yıl boyunca yanında kalmış.

mona lisa gizem

Paris'teki Louvre müzesinde sergilenen dünyaca ünlü resim, sayısız kızılötesi analizden geçmesine rağmen sakladığı gizemleri henüz paylaşmış değil. Bu gizemlerden bir tanesi de Mona Lisa’nın gözlerinin bizi takip edip etmediği. Neyse ki, araştırmacılar tarafından son çalışmada, bu sırra bilimsel bir açıklama getirildi.

“Mona Lisa etkisi bu tabloda yok ve Mona Lisa size bakmıyor” ifadelerine yer verilen raporda, Mona Lisa’nın resimsel alanının içerisinde 35.5 cm sola baktığı, bunun gerçek hayatta tabloya bakan birisi için 15.4 derecelik bir açı olduğu belirtildi.