Mozilla, Firefox OS İşletim Sistemini Sonlandırıyor

Mozilla, Firefox OS İşletim Sistemini Sonlandırıyor

Mozilla, geçtiğimiz hafta Firefox OS adlı bir Android launcher yani önyükleyici uygulaması yayınlamıştı ve herkes bunu Firefox OS’a kullanıcıları alıştırmak yönündeki bir adım olarak değerlendirmişti. Ancak son gelen haberler bunun tam tersi olduğunu ortaya koyuyor. Zira Mozilla, Firefox OS mobil işletim sistemini sonlandırma kararı aldı.

İki yıllık bir maceraya sahip olan ve bir kaç düşük fiyatlı akıllı telefonda kullanılan Firefox OS, özellikle gelir düzeyi düşük ülkelere yönelik açık kaynak kodlu bir alternatif olarak hazırlanmıştı fakat bu ülkelerde bile kullanıcıların dikkatini çekmeyi pek başaramadı. Bu başarsızlığın en temel noktası ise işletim sisteminin web uygulamaları üzerine temellendirilmiş olması. Zira kullanabileceğiniz pek çok uygulamayı direkt olarak web uygulamaları üzerinden çalıştıran işletim sistemi, hiç bir zaman Android’in veya iOS’un akıcılığını yakalayamadı.

Mozilla’nın resmi açıklaması ise şu şekilde oldu:

“Firefox OS’un web platformuna yaptığı katkılardan gurur duyuyoruz ve internete bağlı cihazlar üzerinde kullanıcı deneyimleri üzerinde deneyler yapmaya devam edeceğiz. Ürettiğimiz herşeyi açık kaynak kodlu projeler olarak üreteceğiz ve ilk olarak ekosistemin genişlemesini sağlayacak kullanıcı deneyimi odaklı araçlar hazırlayacağız.

Firefox OS ise web’in esnekliğini kanıtladı ve alt düzey mobil cihazlardan TV’lere kadar geniş bir kullanım yakaladı. Ancak mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini önermeyi başaramadık ve bu nedenle Firefox OS’un akıllı telefonlarda dağıtımını durduruyoruz.

Çalışmalarımız üzerine daha fazla bilgiyi ve deneyimi yakın zamanda paylaşacağız.”

Pek çok kişi Firefox OS’un yakın zamanda diğer platformlardaki uygulamaları çalıştırabileceğini düşünüyordu ancak anlaşılan o ki şirket bu alternatif yöntemlerin meyvesini alamayacağını anladı ve projeyi sonlandırma kararı aldı.

Firefox OS Launcher’ı aşağıdaki bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

YORUMLAR