Mozilla, Firefox Tarayıcısındaki 14 Yıllık Açığı Düzeltti

Mozilla, Firefox Tarayıcısındaki 14 Yıllık Açığı Düzeltti

Mozilla Firefox tarayıcısındaki 14 yılık açığı sonunda düzeltti. Bunun sonucu olarak Firefox eklentilerinden bazıları daha az bellek kullanacak.

Bu eklentilerin başında AdBlock geliyor. Firefox tarayıcısına yapılan bu hata giderme operasyonuyla “bug 77999” kod adlı bir hata tamamen giderildi. Bu hata giderilince Firefox tarayıcı kullanan sistemler üzerinde AdBlock daha az hafıza kullanmaya başladı.

Firefox üzerindeki bu hata yaklaşık 14 senelik. Ancak hatanın tespiti 2014 yılında gerçekleştirilmiş. Yakjlaşık bir sene içerisinde birden fazla güncelleme gören Firefox “bug77999” hatasına pek ilişmemiş. Bu hata özellikle AdBlock kullanan internet tutkunlarının sistemlerinin daha fazla bellek kaynağı tüketmesine yol açıyordu. Ancak son yapılan Firefox 41 güncellemesi ile bu hatanın düzeltilmiş olduğunu AdBlock yapımcıları açıkladılar.

CSS kod yumağıyla ilgili olan bu hata Mozilla yazılım geliştiricileri tarafından da onaylandı ve artık giderilmiş olduğu resmi olarak açıklandı. Mozilla Firefox’ta bulunan bu hata AdBlock gibi bazı eklentilerin RAM kullanımını 2GB’a kadar çıkarabiliyordu. Hatanın düzeltilmesiyle beraber RAM tüketimi 1.5GB kadar azaltıldı. Böylece AdBlock kullanıcıları Mozilla FireFox üzerinde rahat bir nefes aldı.

Firefox 41 Yayınlandı!

Firefox Tarama Geçmişi Nasıl Temizlenir?

YORUMLAR