Nakit Kullanımı Azalıyor, Dijital Ödeme Artıyor

Nakit Kullanımı Azalıyor, Dijital Ödeme Artıyor

Teknoloji, hayatımızın her alanını değiştirdiği gibi, ödeme alışkanlıklarımızı da değiştiriyor. Türkiye'de her yıl ödemelerde nakit kullanım oranı düşerken, yenilikçi ödeme yöntemlerinin kullanım oranı hızla artıyor. 

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, Anadolu Ajansı  muhabirine verdiği demeçte, tüketici alışkanlıklarındaki değişimine ve teknolojideki dönüşüme vurgu yaptı. Dijital ödeme platformlarının günden güne geliştiğini söyleyen Canko, bu süreçte geleceğin ihtiyaçlarına odaklanarak pek çok özel projeye imza attıklarını ifade etti.

Canko, 2012 yılında dijital dönüşüm kapsamında Türkiye'nin ilk dijital cüzdanı BKM Express'i tanıttıklarını belirtirken, 2016 yılında ise Türkiye'nin kartlı ödeme sistemleri tarihinde önemli bir dönüm noktasına imza atarak TROY'u hayata geçirdiklerini kaydetti.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko

Attıkları tüm bu adımların desteğiyle ülkede her yıl ödemelerde nakit kullanım oranının düştüğünü, kart kullanım bilinci ve yenilikçi ödeme yöntemlerinin kullanım oranının hızla arttığını söyleyen Canko, şu ifadeleri kullandı:

"Son 10 yıla baktığımızda, 2008'de Türkiye'de toplam 104 milyon adet olan kart sayısı, ağustos ayı itibarıyla 65,2 milyon adet kredi kartı ve 139,2 milyon adet banka kartı olmak üzere toplam 204,4 milyon adede ulaştı. Kartlı ödemeler özelinde incelendiğinde de, banka kartı ile ödemeler son 10 yılda yüzde 38 birleşik yıllık büyüme oranı ile artarken, kredi kartı ile ödemelerde ise bu oranın yüzde 15 olarak gerçekleştiği gözleniyor. Bu rakamlar, bize nakitsiz topluma giden yolda ne kadar doğru adımlarla ilerlediğimizi gösterirken, dijital dönüşüm ve e-ticaretin gösterdiği yükseliş de bu hedefimizi destekliyor"

BKM olarak, kendi alanlarında dijital dönüşümün liderliğini üstlendiklerini belirten Canko, her alanda dönüşümü destekleyecek iş birliklerini de artırmayı hedeflediklerini aktardı.