NASA, Deprem Ölçerini Mars Yüzeyine İndirdi

NASA Mars InSight Deprem Ölçer

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, Kızıl Gezegen Mars üzerindeki araştırmalarına devam ediyor. Son olarak NASA'nın sismik inceleme aracı, deprem ölçer (sismometre) enstrümanını Kızıl Gezegen'in yüzeyine indirdi.

NASA'dan yapılan açıklamada, sismik inceleme aracı InSight’ın deprem ölçer enstrümanını Mars yüzeyine başarılı bir şekilde yerleştirdiği bildirildi. 'İç Yapı İçin Sismik Deney Aracı (SEIS)' adı verilen deprem ölçer cihazının, InSight'ın en önemli veri toplama araçlarından birisi olduğu belirtildi.

InSight proje yöneticisi Tom Hoffman, gerçekleştirdikleri bu başarılı işlemi, "Aracın Mars'taki etkinliklerinin zamansal seyri umduğumuzdan da iyi gidiyor. Sismometreyi güvenle yüzeye yerleştirmiş olmak hepimiz için harika bir Noel hediyesi oldu." ifadeleriyle açıklarken, NASA da InSight'ın robotik kolunun SEIS'i yüzeye indirdiği anın bir fotoğrafını yayımladı.

Bunun yanı sıra ayrı bir inceleme aracına sahip olmayan 'Dönüş ve İç Yapı Deneyi (RISE)'ın da, InSight'ın radyo dalgalarını kullanarak Kızıl Gezegen'in çekirdek tabakası hakkında veri toplamaya başladığı kaydedildi. InSight'ın ısıölçer enstrümanının, SEIS'in ardından 'Isı Akış ve Fiziksel Özellikler İnceleme Aracı (HP3)'ü yüzeye yerleştireceği ifade edildi.

Mars’ın Yeraltı Katmanlarını İnceleyecek

6 ay süren yolculuğun ardından 26 Kasım'da Mars’a ulaşan InSight, Kızıl Gezegen’in yer altı katmanları hakkında veriler toplayacak ve gezegende çeşitli sismik incelemeler yapacak.

InSight’tan önce de NASA'nın Mars keşif aracı programının parçası olarak, 'Mars Exploration Rover-B (Mars Keşfi Aracı-B)' ya da kısaca 'MER-B' olarak adlandırılan Opportunity Mars’a iniş yapmıştı. Opportunity, 2004 yılında Meridiani Planum Platosu'na inerek gezegen topoğrafyasına ilişkin gözlemler yapmaya başlamıştı.

NASA, Opportunity’nin ardından ise bir diğer Mars keşif aracı Curiosity’yi görevlendirmişti. 2012 yılında Mars’taki Gale Krateri'ne iniş yapan Curiosity, 6 yıl süren keşif faaliyeti süresince Kızıl Gezegen'in geçmişte mikrobiyolojik canlı yaşamına ev sahipliği yapmış olabileceğine işaret eden birçok kanıt toplamıştı.