NASA Güneş’e İlk Kez Bu Kadar Çok Yakınlaşacak

NASA Güneşe İlk Kez Bu Kadar Çok Yakınlaşacak

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), yeni projesiyle Güneş'e neredeyse dokunacak kadar yakınlaşmayı planlıyor. 1.5 milyar dolara mal olan uzay aracı 'Parker Solar Probe', 11 Ağustos’ta uzaya yollanacak ve bir uzay aracı ilk kez Güneş’e bu kadar yakınlaşmış olacak.

Bugün Florida'nın Cape Caneveral bölgesindeki Kennedy Uzay Üssü’nden fırlatılacak olan insansız uzay aracı, Güneş'in atmosferi boyunca uçacak ilk uzay aracı olacak. Eğer her şey planlandığı gibi giderse Parker Solar Probe, Güneş'in 'Corona' (Korona ya da Taç katmanı) olarak  adlandırılan kavurucu atmosferi boyunca ilerleyecek.

Korona katmanının işleyişinin inceleneceği projede, Güneş fırtınaları hakkında da önemli bilgiler elde edilmesi amaçlanıyor. Bu sayede bilim insaları, Dünya'daki güç nakil şebekelerine de zarar verebilen Güneş fırtınalarını tahmin etme konusunda önemli bir ilerleme kaydedebilir. NASA'da Güneş ile ilgili bilimsel çalışmalar yapan Alex Young da, "Bizim için Dünya'daki havayı tahmin ettiğimiz gibi uzay havasını tahmin edebiliyor olmak çok önemli. Korona katmanı bizim için çok tuhaf ve alışık olmadığımız bir çevre." dedi.

Araştırmada incelenecek bir diğer konu ise Güneş'te sıcaklığın yüzeyden uzaklaştıkça artıyor olması. Çünkü Güneş yüzeyindeki 10.000 Fahrenheit derecelik bir sıcaklık, korona katmanında 10 milyon Fahrenheit derecelik sıcaklığa ulaşabiliyor. NASA, Parker Solar Probe uzay aracının elde edeceği verilerle, sıcaklığın korona katmanında neden bu kadar yüksek değerlere ulaştığının yanıtını bulmayı umuyor.

NASA bu projeyi ‘Güneş’e dokunmak’ olarak adlandırsa da aslında uzay aracı tam olarak Güneş’e dokunmayacak. Parker Solar Probe, Güneş yüzeyinin 6.16 milyon km üzerinden geçiş yapacak. 91 yaşındaki önde gelen Güneş astrofizikçisi Eugene Parker'ın adının verildiği aracın yıldıza uzaklığı kulağa fazla gelse de, NASA bunun Güneş'teki şartlar dikkate alındığında oldukça yakın bir geçiş olduğunu belirtiyor.

Uzay aracının Güneş’e dönük kısmı 1370 santigrat derecelik sıcaklığa dayanırken, aracın üzerindeki yaklaşık 12 santimetre  kalınlığındaki karbon kompozit koruma kalkanı, aracın oda sıcaklığında kalmasını sağlayacak. Koruma kalkanı, aynı zamanda uzay aracını Güneş’in tehlikeli radyoaktif etkilerinden de koruyacak.

Johns Hopkins Üniveristesi Uygulamalı Fizik Bölümü'nden bilim insanı Nicky Fox, saatte 692.000 km hızla yolculuğunu gerçekleştirecek olan Parker Solar Probe'un 'insan yapımı en hızlı nesne' olacağını söyledi. Parker Solar Probe, 7 yıl sürmesi beklenen yolculuğu boyunca uzay aracı tam 24 kez korona katmanı üzerinden uçacak. 1.5 dolara mal olan ve bir otomobil büyüklüğündeki uzay aracı, üzerindeki özel ekipmanlar ile Güneş’in manyetik ve elektrik alanlarını, plazma dalgalarını ve yüksek enerjili parçacıklarını ölçecek.

Pazar Gününe Ertelendi

Yukarıda ayrıntılı olarak anlattığımız Güneş görevi, hava muhalefeti sebebiyle ertelendi. NASA, yaptığı açıklamayla birlikte kalkılın Pazar günü yni yarın yapılacağını söyledi. Yayını izlemek için ise aşağıdaki yayını takip edebilirsiniz.