NASA’nın Robotik Uzay Aracı ‘InSight’, Mars’a Doğru Yola Çıktı

NASA InSight

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars’ın incelenmesi amacıyla yeni robotik uzay aracı ‘InSight’ı Atlas V roketiyle uzaya gönderdi. Cumartesi sabahı California'daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü'nden yapılan fırlatma işlemi başarıyla tamamlandı.

InSight, ısı transferi, jeodezi ve sismik araştırma özelliklerini kullanarak kızıl gezegen Mars’ın iç yapısını inceleyecek. Dün fırlatılan uzay aracının 6 ay sonra Mars’a ulaşması ve tam olarak 26 Kasım tarihinde Mars’ın yüzeyine iniş yapması bekleniyor.

Eğer herşey planlandığı gibi giderse InSight, ısı kalkanı, paraşütleri ve roket motorunun yardımıyla yavaşça Mars yüzeyine doğru iniş yapacak. Uzmanlar uzay aracının kayalıksız ve mümkün olduğunca düz bir zemine iniş yapmasını istedikleri için, Mars ekvatoru Elysium Planitia’nın kuzeyindeki bir bölgeyi iniş noktası olarak belirlediler.

InSight Mars yüzeyine iniş yaptıktan sonra, daha önce hiç olmadığı kadar derine inecek ve yaklaşık 5 metre derinlikte incelemelerde bulunacak.Yeni nesil uzay aracı, bir sismometre (deprem ölçer) kullanarak gezegenin sıcaklığını ve sismik aktivitelerini ölçecek. Böylece Mars’ın iç yapısının bir haritası oluşturulacak.

Bu incelemeler ile, Mars’taki depremler, Mars’ın sıcaklığı gibi gezegenin jeolojik yapısı ve gelişimi hakkında pek çok yeni bilgi edinilmesi amaçlanıyor. Ayrıca, Mars’ta yer altında bulunması muhtemel su rezervleriyle ilgili ipuçlar da tespit edilebilecek. Böylece Mars’ta hayat var mı veya daha önce var mıydı gibi sorulara da cevaplar aranacak.

ABD vergi mükelleflerinden 813 milyon dolar, Fransa ve Almanya'dan 180 milyon dolar dahil olmak üzere InSight'a yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yapıldığı bildirildi. InSight uzay aracı her ne kadar başarılı bir şekilde fırlatılmış olsa da, görevin başarıyla tamamlanacağının bir garantisi bulunmuyor. Çünkü NASA, şimdiye kadar Mars’a uzay aracı gönderdiği görevlerin sadece yüzde 40’ını başarılı bir şekilde tamamladı.