Nesnelerin İnterneti, Ortam Radyo Dalgalarını Kullanabilecek

Nesnelerin İnterneti, Ortam Radyo Dalgalarını Kullanabilecek

Geleceği şekillendirecek, 4. Sanayi devriminin başrolünde Nesnelerin İnterneti (IoT) var, yani fiziksel nesnelerin birbirleriyle ya da daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı, artık ortam radyo dalgalarını da kullanabilecek.

Disney Research’ün araştırmasıyla, nesnelerin birbiriyle haberleşmesi için kullandıkları Wi-Fi yerine, hali hazırda ortamda bulunan dalgalarını da kullanılabileceği ortaya çıkarıldı. Böylelikle radyo dalgalarını üretecek ayrıca bir güç desteğine gerek kalmayacağının altını çizen araştırmacılar, telefon, televizyon gibi neredeyse her kaynak gelen radyo dalgalarını yansıtmak için çok düşük güçlü sensör düğümlerinin kullanılabileceğini açıkladı.

Büyük şirketlerin yatırımlarını büyük ölçüde bu alana kaydırdığını biliyoruz. Öyle ki ‘karanlık fabrikalarda ışıksız üretim’ bazı teknoloji devlerinde başladı bile. Nesnelerin İnterneti kullanımını bu derece kolaylaştıracak bu yeni araştırmayla, teknolojiyi sadece büyük firmalar tarafından kullanılmayacak.

Gündelik hayatımızda, geri bildirim alabileceğimiz bir çok teknolojiyle birlikte yaşıyoruz. Buzdolabınız sütünüzün bittiğini hatırlatabilir, sebilinizdeki su bitince sucunuza otomatik SMS iletilebilirsiniz. Kısaca evinizdeki birçok şeyi uzaktan kontrol edebilirsiniz. Üstelik bu teknoloji sadece gündelik hayatınızı kolaylaştırmakla kalmayacak, tarımdan hayvancılığa, sanayinin her alanında gelişime destek olacak.

Konu tartışmaya oldukça açık, iş gücündeki azalmayla ortaya çıkacak kaos için uyaran uzmanların yanı sıra, insanların doğru yönlendirmeyle daha az çalışarak, daha çok para kazanabileceği yeni meslekleri hatırlatanlar da mevcut. Şahsi düşüncemi soracak olursanız, ben "gelecek hiç bu kadar ürkütücü olmamıştı" derim.

Alibaba İnsanlığı Sert Uyardı!

Windows ve OS X Malware'dır, Nesnelerin İnterneti Eşekliktir

YORUMLAR