Netflix’in Fatih Sultan Mehmet Dizisi Ottoman Rising’den Önemli Bilgiler

Netflix’in Fatih Sultan Mehmet Dizisi Ottoman Rising’den Önemli Bilgiler

Hakan: Muhafız ile ilk orijinal Türk dizisine imza atan Netflix, bu sefer de Osmanlı Devleti’nin yükselme dönemini ve Fatih Sultan Mehmet’in hayatını konu alan yeni bir mini diziyle karşımıza çıkacak.

Dijital yayın devi Netflix’in Ottoman Rising adındaki yeni dizisiyle ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor. İlk olarak geçtiğimiz yılın ekim ayında gün yüzüne çıkan dizi, işleyeceği hikaye sebebiyle büyük bir heyecan yaratmıştı.

Los Angeles merkezli Karga Seven Pictures’ın kurcusu ortaklarından Emre Şahin, Milliyet gazetesinden Buket Aydın’a konuştu. 

Netflix için hazırladıkları Ottoman Rising dizisi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Şahin, dizinin altı bölümden oluşacağını ve ana hikayenin İstanbul'un fethi olacağını söyledi.

Emre Şahin

Emre Şahin

Ottoman Rising’in uluslararası bir proje olduğunu vurgulayan Şahin, dizinin ortaya çıkış hikayesini şu sözlerle anlattı:

“Netflix İle birkaç projemiz var şu anda Amerika’da yaptığımız ama onlar bir araştırma yaptırmışlar, dünyada en çok tanınan imparatorlukları sormuşlar. Osmanlı ve Roma imparatorlukları başı çekmiş. Bizim Türkiye bağlantımızı da bildikleri için bizi aradılar. Biz de ne yapabiliriz diye düşününce ortaya ‘Ottoman Rising’ projesi çıktı”

Şahin, dizinin Osmanlı Devleti’nin yükselme dönemini ve Fatih Sultan Mehmet’in hayatını merkezine alacağını, ancak hikayenin oradan farklı yerlere açılacağını söyledi.

Diziyi ana akıma hitap edecek bir dille yapacaklarını belirten Şahin, “Uluslararası karma bir kast yer alacak ve İngilizce olacak dili de. Tamamen ‘Netflix International’ için çekilecek ayrıca Netflix’in olmadığı çok büyük bir pazar olan Çin’de de gösterilmesi için ciddi bir ortaklık yaptık” dedi.

Ottoman Rising'in yönetmenliğini Emre Şahin yapıyor. Dizinin senaryosunu ise Şahin ile birlikte Karga Seven Pictures'taki ortakları Kelly McPherson ve Elizabeth Lake kaleme alıyor. 

Ottoman Rising dizisinin yayın tarihi ise henüz belli değil.