Nokia Akıllı Telefonlar Sınırsız Uyku Süresine Sahip Olacak

Nokia, akıllı telefonlarının uyku süresini sonsuza kadar uzatabilecek bir teknoloji geliştiriyor.

Nokia Akıllı Telefonlar Sınırsız Uyku Süresine Sahip Olacak

Nokia, akıllı telefonlarının uyku süresini sonsuza kadar uzatabilecek bir teknoloji geliştiriyor. Bu teknoloji aslında kablosuz enerji transferi mantığına dayanıyor. Normal şartlarda elektronik cihazlar havaya bir miktar radyo dalgaları yaymaktadır. Bu radyo dalgalarının taşıdığı enerji uygun ekipman kullanıldığında yeniden kullanılabilir niteliktedir. Uyumlu bir geniş bant anteni 5 miliwatt değerinde enerji toplayabilmekte. Bu kapasite 20 miliwatta çıkarıldığında ise bir akıllı telefonun uyku modunda harcadığı enerji karşılanıyor ve sınırsız uyku süresi elde ediliyor.

Bu yöntem 2009 yılından itibaren Nokia'nın gündeminde olan bir konuymuş. Nokia, telefon sektöründe artan rekabet ve çoğalan aktörler nedeniyle bu tip öncü teknolojilere önem vermiş olabilir.

Sözü geçen yöntem 50 miliwatt enerji toplayabildiğinde ise günümüzde kullanılan telefonların şarj dertleri sona erecek ve telefonlar havadan topladıkları enerji ile süresiz olarak çalışabilecekler. Uzmanlar teknolojinin önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde daha iyi hale getirilebileceğine inanıyor.

Havadan Elektrik Üreten İcat Geliştirildi

YORUMLAR