Nokia X71, Hayranlarının Beğenisini Kazanmışa Benziyor

Nokia X71 Hayranlarının Beğenisini Kazandı 1

Geçtiğimiz hafta yapılan bir ankete göre, hayranların birçoğu Nokia X71’in iyi bir orta seviye telefonu olduğunu düşünüyor. Nokia X71 fena bir telefon olmasa da, HMD’nin en üst seviyeli telefonu olan Nokia 9 PureView’a kafa tutacak kadar iddialı bir cihaz değil.

Nokia X71’in küresel piyasada Nokia 8.1 Plus adıyla satışa sunulacak olması, 'Nokia X71 gerçekten de Nokia 8.1 Plus’dan daha mı iyi?' şeklindeki soruları da beraberinde getiriyor.

Nokia X71’in yonga setine bakıldığında, Snapdragon 710’dan Snapdragon 660’a doğru bir düşüş olduğu görülüyor. Yine de standart olarak daha fazla RAM’e ve depolama alanına sahip olacaksınız.

Cihazın ana kamerası 48MP çözünürlüğünde (veri gruplamayla birlikte, potansiyel olarak daha büyük pikselller) bir sensöre sahip fakat OIS özelliği bulunmuyor. Telefonda 20MP yerine 16MP çözünürlüğünde zımba deliği biçimindeki selfie kamerası yer alıyor.

Nokia X71 Hayranlarının Beğenisini Kazandı 2

Yine de X71, Nokia'nın şimdiye kadarki en yüksek çözünürlüklü sensörünü ve ilk ultra geniş kamera modülünü barındırıyor. Ayrıca, çentikli tasarım yerine zımba deliği şeklindeki selfie kamerası tasarımı benimsenmiş. HMD’in, Android One filosunu güncel tutmak için iyi bir iş çıkardığı söylenebilir.

Sonunda, cihazın fiyatı düşecek. Nokia X71, Tayvan’da yaklaşık 345 euro (yaklaşık 2.250 TL) seviyesinden satışa sunuluyor. Karşılaştırma olması açısından, Nokia 8.1 de yaklaşık 360-390 eurodan (yaklaşık 2.350-2.550 TL) satılıyor. Ancak HMD, cihazın küresel piyasada satışa çıkarılmasına yönelik planlarını henüz açıklamadı.

Geçen haftaki Nokia X71 anketinin sonuçlarına göre, hayranların %48’i bunun iyi bir orta seviye telefonu olduğunu düşünüyor. %14’lük kesim Nokia X71’i Nokia 9 PureView’dan daha değerli buluyor. Oy verenlerin %19’u cihazda bazı özelliklerin eksik olduğunu düşünürken, %18’i de istedikleri telefonun bu olmadığını belirtiyor.

Nokia X71 Hayranlarının Beğenisini Kazandı 3