Obama Twitter'dan Sonra Facebook'u da İstila Ediyor

Obama Twitter'dan Sonra Facebook'u da İstila Ediyor

Facebook kullanan dünya liderlerinin arasında Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barack Obama da katıldı. Geçtiğimiz Pazartesi yeni Facebook sayfasını açtığını duyuran Obama, Facebook hesabında ülkesini ilgilendiren en önemli konular hakkında gerçek sohbetler yapacağı bilgisini paylaştı. Barack Obama'nın Facebook paylaşımlarının sadece ciddi konularla sınırlı kalmayacağı ve bu paylaşımlar arasında eğlenceli şeylerin de yer alacağı Amerika başkanının sözleri arasında yer alıyor.

Barack Obama Facebook üzerinde yaptığı video şeklindeki ilk paylaşımda takipçilerine Beyaz Saray'ın bahçesinden seslendi ve önümüzdeki günlerde Paris'te katılacağı karbon kirliliği ve iklim problemleri ile ilgili toplantıdan bahsetti. 1 günden az bir süre önce yayınlanan video 2.2 milyon görüntülenmeye ve 140 bine yakın beğeniye sahip. Video 30 bin paylaşım sayısına da yaklaşmış durumda. Barack Obama'nın ilk gün içinde elde ettiği takipçi sayısı ise 650 bin kişi civarında.

Obama'nın Facebook'a katılmasına Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg özel bir hoşgeldin mesajıyla karşılık verdi. Obama'nın paylaştığı videonun altına yorum yapan Zuckerberg, Obama'nın Facebook kitlesine katılmasından memnuniyet duyduğunu ve Facebook'taki insanlarla nasıl etkileşim kuracağını merak ettiğini belirtti:

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barack Obama'nın Facebook'a katılmakta biraz geç davrandığı söylenebilir. Teknoloji ve internet dünyasının önderi olan Amerika'nın başkanının sosyal medya servislerini ile geç tanışmış olması ilginç bir durum. Ülkemiz liderlerinin sosyal medyaya adım atmasının Obama'dan daha erken olduğunu belirtmekte fayda var. Geçtiğimiz Mayıs'ta Twitter'a katılan Barack Obama kısa süre içerisinde rekor bir takipçi sayısına ulaşmıştı. Barack Obama'nın Twitter hesabında dikkat çeken bir diğer nokta ise yüzbinlerce kişiyi takip ediyor olması. Bizde ise durum biraz daha farklı; Twitter kullananan liderlerimiz kimseyi takip etmemeleriyle tanınmakta.

Obama'nın Facebook sayfasına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR