Özel Hayata İlişkin Görüntü ve Sesleri İfşa Etmenin Bedeli Ağır Oldu

Kişisel Verileri İfşa Etmenin Bedeli Ağır Oldu

Erzurum’da yaşayan İ.O. (34), evli oldukları dönemde eşi S.Ö.’nün (32) kendisini aldattığını düşündü ve eşinin uygunsuz anlarını sosyal paylaşım sitesi Scope üzerinden canlı yayınladı. Durumdan haberdar olan S.Ö.’nün savcılığa başvurması üzerine İ.O’nun 9 yıla kadar hapsi istendi.

S.Ö. isimli kadın, eski kocası hakkında savcılığa yaptığı başvuruda, İ.O.’nun evli oldukları dönemde, uygunsuz anlarını sosyal paylaşım sitesi Scope'tan canlı yayınladığını söyledi. Yatak odasında yatarken ve uygun olmadığı sırada İ.O.’nun kendisini çekerek canlı olarak yayınladığını belirten S.Ö., cep telefonu numarasının da eski eşi tarafından sosyal medyadan paylaşıldığını belirtip İ.O.’dan şikayetçi oldu.

Şikayet üzerine savcılık konu hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında İ.O.’nun sosyal medya hesapları incelendi ve S.Ö.’nün iddialarını doğrular nitelikle paylaşımlar ve yazışmalar olduğu tespit edildi. Savcılıktaki ifadesinde suçlamaları kabul eden İ.O., "S.Ö. eski eşim olur. Scope isimli canlı yayın sitesinde eşimin görüntülerini kendisinden habersiz yayınladım. Çamaşırlarını paylaştım. Cep telefonu numarasını da erkeklerin chat yaptığı sitelere dağıttım. Bunları, eşimin beni aldatması nedeniyle yaptım." dedi.

Cumhuriyet savcısı, soruşturmanın tamamlanmasından sonra S.Ö. hakkında 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’ne açılan davada, 'kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak' suçundan 2 yıldan 4 yıla, 'özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek' suçundan da 2 yıldan 5 yıla kadar olmak üzere toplam 4 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası talep etti.