Parçaları Değişebilen Telefon Project Ara Ufukta Göründü

Parçaları Değişebilen Telefon Project Ara Ufukta Göründü

Eğer arızalandığında veya donanımı zayıf kalmaya başladığında akıllı telefonunuzu çöpe atarken içiniz cız ediyorsa size güzel bir haberimiz var.

Google tarafından geliştirilen bir parçaları değişebilen telefon projesi olan Project Ara'nın çıkış tarihine dair ilk bilgi paylaşıldı. Project Ara'ya özel olarak düzenlenen bir konferansta bu modüler telefonun 2015 yılının sonlarına doğru çıkış yapacağını duyuran Google çıkış yeri olarak ise Puerto Rico adalarını seçmiş. Google'ın çıkış yeri konusunda böyle garip bir karar almasının nedeni ise bölgenin araştırma olanakları açısından elverişli olmasıymış.

Project Ara temel olarak bütün parçaları bir bilgisayar gibi değiştirilebilen bir telefon. Hatta değiştirme işlemi bilgisayar donanımlarını değiştirmekten çok daha kolay. Bu telefonun geliştirilme amacı ise dünyadaki elektronik çöp üretimini azaltmak ve tüketicilere ihtiyaçlarına uygun telefonları birleştirebilme imkanı vermek. Bu sayede ihtiyaç duymadığınız ve gereksiz nitelikteki parçalara para ödemeden sadece ihtiyacınız olanı elde edebileceksiniz.

Project Ara, telefonunuzun bir parçası arızalandığında onu çöpe atmanızı engelliyor. Project Ara'nın ekranı hasa görse bile değiştirilebiliyor. Böylece telefonunuz tamamen çöp olmaktan kurtuluyor. Ayrıca telefonunuzun donanımı zamanla yetersiz kalsa bile yeni parçalarla telefonunuzu güçlendirebiliyorsunuz. Daha iyi bir kamera, daha güçlü bir batarya, daha iyi bir hoparlör seçenekler arasında. Telefona gece görüş kamerası eklemeniz bile mümkün.

Google cihazın çıkışını duyurmak için bir de tanıtım videosu yayınladı:

Artık Cep Telefonlarımızda da 3 Boyutlu Filmler Seyredip, Oyunlar Oynayabileceğiz

YORUMLAR