Popüler Video Paylaşım Servisi YouTube, Kapatıldı!

Popüler Video Paylaşım Servisi YouTube, Kapatıldı!

Gerçek zamanlı bilgi ağı Twitter’ın kapatılmasının ardından çok geçmeden video paylaşım sitesi YouTube da erişime kapatıldı. Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı’nın kararıyla aniden kapatıldı. Peki neden?

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan sosyal ağlar arasında yer alan Twitter, geçtiğimiz günlerde erişime kapatılmış, gerek ülkemizde gerekse de yurt dışında büyük yankı uyandırmıştı. Twitter kullanıcıları #TwitterBlockedinTurkey etiketi ile sosyal ağda tepkilerini dile getirmişti. Hem IP bazında hem DNS bazında engellenen Twitter’ın ülkemizde kapatılma şokunu hala üzerimizden atamamışken, bugün yeni bir kapatma kararı daha geldi.

Milyonlarca kullanıcı Twitter’ın kapatılma kararının sonlandırılmasını beklerken, milyarlarca videoyu bünyesinde barındıran, kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen video paylaşım sitesi YouTube bugün erişime kapatıldı. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada sitenin TİB tarafından erişime engellendiği belirtildi. Mahkeme kararı olmadan idari tedbirle alınan kararın Suriye ile ilgili tapelerin sızdırılmasında etkisi olduğu bir gerçek.

YouTube için alınan yasaklama kararı, operatör ve internet servis sağlayıcıları tarafından kademeli olarak uygulamaya konulacak. Karar, 3G internet erişimi sağlayan GSM operatörlerine ve TTNET, Superonline’a tebliğ edildi.

Google'ın yasaklama ile ilgili yaptığı resmi açıklamayı da aynen aktaralım: "Türkiye’deki bazı kullanıcılarımızın YouTube’a erişemediklerine dair raporlar alıyoruz. Bizim tarafımızda herhangi bir teknik sorun olmamakla birlikte konuyu araştırıyoruz."

Bilgisayarınızda size Twitter ve YouTube gibi yasaklı sitelere erişim imkanı veren hızlı ve güvenli bir DNS servisi kullanmak isterseniz size tek bir tıklamayla DNS değiştirme imkanı veren SmartSafeDNS programını kullanabilirsiniz:

SmartSafeDNS adresleri:
54.85.9.10

54.85.12.30

Engelli Sitelere Giriş Programları 

YORUMLAR