Popüler Vitamin ve Mineral Takviyeleri Hiçbir İşe Yaramıyor

vitamin takviyesi

Journal of the American College of Cardiology isimli akademik dergide yayınlanan yeni bir makalede, vitamin ve mineral takviyeleri için harcanan paranın israf olduğu söylendi. Yapılan araştırmada, vitamin ve mineral takviyesi olarak satılan birçok ürünün içerisinde insan sağlığına zararlı maddelerin yer aldığı tespit edildi.

Güne daha iyi başlamak ve enerji arttırmak için tavsiye edilen vitamin takviyeleri, devasa bir pazar haline gelmişti. Televizyonlarda reklamlar verecek kadar büyüyen şirketler, vitamin ve mineral takviyelerinin insan sağlığı için vazgeçilmez ürünlerden oldukları algısını dahi oluşturmaya başlamışlardı. Buna rağmen kardiyolojiye dair makalelerin yayınlandığı bilimsel dergide kendine yer bulan yeni bir araştırma, söylenenlerin doğru olmadığını ortaya çıkardı.

Yayınlanan makalede C vitamini, D vitamini, Kalsiyum, multi-vitamin vb. başlıklarla satılan ürünlerin sağlığa herhangi bir yararı olmadığı, engelleme iddiasında oldukları sağlık sorunlarını ise engellemedikleri söylendi. Dahası, satılan takviyelerin birçoğunda insan vücuduna zararlı içeriklerin bulunduğu ve bu içeriklerin kalp krizi, kalp sorunları, çarpıntı ve hamile kadınlarda düşük riski doğurdukları söylendi.

Araştırmanın başyazarı Dr. David Jenkins,İnsanların tükettiği popüler takviyeler üzerinde yaptığımız incelemelerde, çok az olumlu etki bulmak bizi şaşırttı. D vitamini, C vitamini ve kalsiyum desteklerini kullanmanın bir zararı olmadığını tespit ettiğimiz gibi bir yararı olmadığını da gördük” dedi.

Jenkins, buna rağmen B vitamini ya da karışık vitamin destekleri gibi ilaçlara başvuranların çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabilecekleri, bütün markalar için bu durum geçerli olmasa da insanların dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Doktorlar, vitamin desteği almak yerine benzer vitaminleri içeren meyvelerin tüketilmesinin daha sağlıklı olduğunu kaydettiler. Supplemental Vitamins and Minerals for CVD Prevention and Treatment başlıklı makaleyi okuyarak, konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgileri edinebilirsiniz.