Qualcomm 10 Nanometrelik Snapdragon 835 İşlemcisini Duyurdu

Qualcomm 10 Nanometrelik Snapdragon 835 İşlemcisini Duyurdu

Qualcomm’un yeni nesil işlemcisi Snapdragon 835, Samsung bombasıyla birlikte resmi olarak duyuruldu. Snapdragon 835 işlemcisi, Samsung’un FinFET üretim teknolojisiyle birlikte 10 nanometre olarak üretilecek.

14 nanometrelik Snapdragon 820 ve 821 serilerinin yerini alacak olan Snapdragon 835’in 10 nanometre sürecine geçişi ne anlama geliyor? diyorsanız hemen açıklayalım. 10 nanometre’ye geçiş ile birlikte önceki nesle göre yüzde 27’ye kadar daha yüksek performansın yanı sıra güç tüketimi konusunda da yüzde 40 tasarruf sağlanıyor. Yine önceki nesle göre yüzde 30 gibi bir fiziksel alan verimliliği sunan Snapdragon 835 işlemci kullanan Android cihazlarda performans, enerji tasarrufu ve tasarım konusunda büyük iyileştirmeler sağlanacak diyebiliriz.

Snapdragon 835’in en önemli özelliklerinden biri de Quick Charge 4.0 teknolojisiyle donatılmış olması diyebiliriz. Üst segment akıllı telefonlarda daha hızlı şarjın önünü açan bu teknolojiyle birlikte 5 dakikalık şarj ile 5 saatin üzerinde kullanım imkanı sağlanması hedefleniyor.

Quick Charge 3.0’la kıyaslandığında daha hızlı şarj ve enerji verimliliği sunan Snapdragon 835, USB Type-C protokolleriyle tam uyumlu olarak çalışıyor. Bunun yanında, Qualcomm’un INOV teknolojisi de pilin aşırı şarj edilmesini engelliyor ve anlık akım, voltaj gibi değerler takip ediliyor.

Özetleyecek olursak;

  • Snapdragon 835 işlemci kullanan cihazlar bir önceki nesle göre daha yüksek performansa sahip olabilecek,
  • Güç tüketimi konusunda yüzde 40 gibi bir enerji tasarrufu sağlanacak,
  • 10 nanometrelik işlemci sayesinde cihazlar daha ince olabilecek ve üreticiler bataryaya daha çok alan ayırabilecek (daha yüksek mAh’li bataryalar kullanılabilir)
  • Yine bir önceki nesle göre yüzde 30’luk fiziksel alan verimliliği sağlanacak.

Ekim ayı itibariyle seri üretime giren Snapdragon 835 yongaseti, 2017 yılının ilk yarısında yeni amiral gemilerinde karşımıza çıkması bekleniyor.

Qualcomm Snapdragon 830 Samsung Tarafından Üretilebilir

YORUMLAR