Qualcomm Parmak İzi Sensörlerine Dev Yenilik Getiriyor

Qualcomm Parmak İzi Sensörlerine Dev Yenilik Getiriyor

ABD'nin en büyük işlemci üreticisi Qualcomm, yeni geliştirdiği teknolojiyle birlikte parmak izini su altında çalıştırabilecek.

Mobil Dünya Kongresi'nin yapıldığı Şangay şehrinde yeni planlarını açıklayan Qualcomm, yeni nesil parmak izi sensörlerinde cam ve metal altında yer alabilen ultrasonik teknolojisini kullanacağını açıkladı. Ayrıca OLED ekranlarda 1200um'a kadar da tarama yapabilen sensörler rahatlıkla parmağımızı görebilecek.

Apple'ın da düşündüğü bu projeyi piyasaya Apple'dan önce sürmek isteyen şirket, yeni nesil parmak izi sensörlerinde hata yapmazsa başarılı olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca bunu yapan ilk şirketlerden biri olacağı için Qualcomm, telefon üreticilerinin daha da ilgisini çekecektir.

Yeni gelen sensörler sadece su altı için yenilik getirmiyor. Ekran kapalıyken kalp atış ritminizi ölçebiliyorken kan akışınızı da rahatlıkla algılıyabiliyor. Ayrıca yeni sensörler sadece Snapdragon işlemcilerde de çalışmıyor. Sensör telefona yerleştirildiğinde sorunsuz bir şekilde işlemcinin desteğini alıyor.

2018'in ilk veya ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesi beklenen sensörler, telefonlar için büyük yenilikler de getirecek diyebiliriz. Ayrıca telefon üreticilerinin de mutlaka satış politikasında yer verecekleri bir yenilik olabilir.

Qualcomm'dan Orta Seviye İşlemci: Snapdragon 450

YORUMLAR